25. Europejski Festiwal Filmowy Euroshorts

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej 25. Europejski Festiwal Filmowy Euroshorts Młodzi filmowcy odbędzie się w miastach całej Polski w dniach 28 listopada – 11 grudnia 2016 r.

Gdańsk – Warszawa – Katowice – Zielona Góra

Euroshorts jest europejskim festiwalem filmowym, organizowanym przez Fundację Młodego Kina. Promuje i wspiera młodych artystów oraz wybitne osiągnięcia w filmie krótkometrażowym. Kolejna edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego Euroshorts rozpocznie się w Gdańsku 28 listopada i potrwa do 4 grudnia. Równolegle projekcje festiwalowe będą odbywać się w Zielonej Górze, Warszawie oraz Katowicach i potrwają do 11 grudnia.

112 filmów z 34 krajów

W programie tegorocznego międzynarodowego konkursu w kategoriach: filmu fabularnego, dokumentalnego, animowanego i eksperymentalnego weźmie udział 112 filmów m.in. z: Afganistanu, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chile, Chin, Danii, Estonii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Iranu, Izraela, Japonii, Kanady, Kazachstanu, Macedonii, Niemiec, Nowej Zelandii, Peru, Polski, Rosji, RPA, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii, Wietnamu, Włoch i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Łącznie na festiwal zgłoszono 3242 filmy. Zakwalifikowane obrazy oceni międzynarodowe jury.

Filmy będą walczyć o nagrodę Grand Prix ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska a także o nagrody ufundowane przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Amerykański Film Reklamowy 2016

W programie festiwalu poza filmami konkursowymi odbędzie się także polska premiera 25. edycji przeglądu najlepszych światowych reklam telewizyjnych włączonych do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA), organizowanego przez Stowarzyszenie Niezależnych Producentów Reklamowych USA (AICP).

Więcej informacji znajduje się na stronie festiwalu: www.euroshorts.pl.

Na podstawie informacji prasowej

24.11.2016