25. Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”

W dniach 25-28 listopada w Łodzi odbędzie się 25. Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Kinematografii w Łodzi.

25. Festiwal Mediów

Jak zapowiadają organizatorzy celem festiwalu jest w tym roku pokazanie filmów, które opowiadają o integracji i konfliktach, złożoności problemów wynikających ze współistnienia, które poprzez treść i formę będą prowokowały dyskusję, walczyły ze stereotypami, z czarno–białą oceną świata, pobudzały do zastanowienia i otwarcia się na Innego.

29 dokumentów w Konkursie Głównym

W konkursie znalazło się 29 filmów dokumentalnych zrealizowanych w ciągu ostatnich dwóch lat. Główne nagrody, o które powalczą zakwalifikowane do konkursu filmy to: Grand Prix – statuetka Białej Kobry oraz nagroda w wysokości 12 tys. zł ufundowana przez Miasto Łódź, Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich – 10 tys. zł, Nagroda „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza ufundowana przez Narodowe Centrum Kultury – 10 tys. zł, Nagroda im. Aleksandra Kamińskiego – 5 tys. zł, nagroda rzeczowa ufundowana przez Fundację Monumentum Iudaicum Lodzense, nagroda rzeczowa ufundowana przez Uniwersytet III wieku im. Heleny Kretz. Pełna lista filmów dostępna jest tutaj.

Jurorzy

Konkursowe filmy ocenią: Ewa Puszczyńska, Maria Zmarz-Koczanowicz, Paweł Łoziński oraz Wojciech Kasperski.

Pokazy specjalne

Wśród filmów, które zostaną zaprezentowane w ramach pokazów specjalnych znalazły się m.in. nagradzane na wielu festiwalach dokumenty „Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak i „Królowa ciszy” Agnieszki Zwiefki oraz „K2. Dotknąć nieba” Elizy Kubarskiej. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć również filmy Marii Zmarz-Koczanowicz, Pawła Łozińskiego i Wojciecha Kasperskiego – tegorocznych jurorów festiwalu.

Wystawa „Człowiek w nieskończoności zapisu”

Festiwalowi będzie towarzyszyć wystawa „Człowiek w nieskończoności zapisu” dialog Andrzeja Różyckiego – zwycięzcy pierwszego „Człowieka w Zagrożeniu” z twórczością Zofii Rydet.

Prolog festiwalu

24 listopada, w przeddzień otwarcia festiwalu o godzinie 17:00 odbędzie się pokaz filmów zrealizowanych przez autorów związanych z Łodzią.

Festiwal „Człowiek w Zagrożeniu”

Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” jest jednym z najstarszych polskich festiwali poświęconych twórczości dokumentalnej. Powstał w roku 1990, po transformacji ustrojowej w Polsce. Celem festiwalu jest tworzenie przestrzeni do aktywnego dialogu i zaangażowania się uczestników wydarzenia w dyskusje o problemach poruszanych w trakcie jego trwania.

Więcej informacji: www.kinomuzeum.pl.

18.11.2015