25 lat filmu turystycznego na świecie

Jubileusz CIFFT i nagrody specjalne Festiwalu FilmAT.

CIFFT – Comité International des Festivals du Film Touristique

International Committee of Tourism Film Festival CIFFT z siedzibą w Wiedniu od dwudziestu pięciu lat animuje współpracę festiwali zrzeszonych w organizacji.

 

Każdego roku w Wiedniu odbywa się podsumowanie sezonu – ogłoszenie najlepszego filmu turystycznego na świecie, zdobywcy Grand Prix CIFFT. Podczas podsumowania odbywa się projekcja wszystkich nominowanych do nagrody filmów. Są to produkcje, które uczestnicząc w poszczególnych festiwalach zdobyły najwyższe noty oraz liczne nagrody. Festiwale odbywają się na różnych kontynentach (lista Festiwali znajduje się na stronie CIFFT), a międzynarodowe komisje jurorskie podczas poszczególnych festiwali reprezentowane są przez jurorów wywodzących się z różnych kultur i tradycji. Polish Tourfilm Academy postanowiła zorganizować Konferencję, by w rocznicę 25-lecia CIFFT przyjrzeć się ewolucji filmu turystycznego w ciągu ostatniego ćwierćwiecza.

VI Konferencja Tourfilm Academy

Konferencja „Wielki jubileusz CIFFT – 25 lat filmu turystycznego na świecie” posiada patronaty krajowe: Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz międzynarodowe: International Committee of Tourism Film Festivals oraz International Tourfilm Academy.

 

Konferencja odbędzie się w 23 maja w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które podjęło z organizatorami współpracę w zakresie filmu ekologicznego. W Konferencji wezmą udział uczestnicy z różnych krajów związani ze środowiskiem turystycznym, filmowym oraz naukowym. Organizatorzy liczą na usystematyzowanie wiedzy naukowej na temat filmu turystycznego pod kierownictwem prof. Tomasza Kłysa z Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej Zakładu Historii i Teorii Filmu Uniwersytetu Łódzkiego.

Polskie sukcesy na festiwalach CIFFT

Wśród dotychczasowych zwycięzców znaleźli się także Polacy. W roku 2008 sukces odnieśli profesor Wojciech Bruszewski i Małgorzata Kamińska-Bruszewska. Film „Łódź miasto kultury” zdobył najwyższą nagrodę – światowe Grand Prix.

 

Wśród polskich nominowanych do Grand Prix CIFFT był film Agnieszki Holland i Magdaleny Łazarkiewicz „Warszawa – Europejska Stolica Kultury 2016”, film Jerzego Szkamruka o Fryderyku Chopinie „Fryderyk 2010”, spot promocyjny Województwa Lubelskiego „Lubelskie – chwilo trwaj” oraz film Polskiej Organizacji Turystycznej – „Move your Imagination”.

CIFFT w Polsce czyli Festiwal FilmAT z siedzibą w Warszawie

Tradycje CIFFT w Polsce od 2006 roku pielęgnuje FilmAT – Film, Art & Tourism Festival z siedzibą w Warszawie (poprzednia nazwa festiwalu International Tourfilm Festival w Płocku), którego ósma edycja odbywa się w tym roku i który od początku jest członkiem tej organizacji.

 

W 2013 roku zarząd Festiwalu, na czele z jego dyrektorem Ewą Kotus, po raz pierwszy zdecydował zorganizować oddzielny konkurs krajowy, który poprzedza odbywający się od ośmiu lat konkurs międzynarodowy.

Wielki jubileusz i nagrody specjalne Festiwalu FilmAT

Z okazji 25-lecia filmu turystycznego na świecie statuetkę „Turysty”, którą co roku Zarząd Festiwalu FilmAT przyznaje osobom i instytucjom, które w sposób szczególny zasłużyły się w promowaniu Polski na świecie, otrzymali: Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent Warszawy, Agnieszka Odorowicz – Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Katarzyna Sobierajska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Monika Smoleń – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Rafał Szmytke – Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. Specjalna statuetka „Turysty” zostanie przyznana dr Marii Pomianowskiej, której kompozycje wzbogacały nagradzane produkcje filmowe związane z Fryderykiem Chopinem.

 

W poprzednich latach statuetkę „Turysty” otrzymali: Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda, Roman Polański, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im Leona Schillera w Łodzi, Studio Filmowe Se-ma-for, pianista Rafał Blechacz, Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Marek Żydowicz – dyrektor Festiwalu Camerimage.

 

Na podstawie informacji prasowej

15.05.2013