„25 lat niewinności” z nagrodami na festiwalu w Genui

Współfinansowany przez PISF film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka otrzymał dwie nagrody na Festiwalu Nuovo Cinema Europa w Genui. Wyróżniono go za najlepszy debiut reżyserski oraz UniGe Jury Prize, przyznawaną przez studentów kursu historii i krytyki filmowej Uniwersytetu w Genui.

Film Jana Holoubka ma już na swoim koncie dwie nagrody na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, za debiut reżyserski oraz za główną rolę męską dla Piotra Trojana. Reżyser otrzymał też Nagrodę Specjalną Jury na Black Nights Film Festival w Tallinnie. Z kolei podczas 39. Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film w Koszalinie film został nagrodzony aż pięcioma statuetkami, w tym za najlepszą reżyserię (Jan Holoubek), najlepszą rolę męską (Piotr Trojan),najlepszy scenariusz (Andrzej Gołda), najlepsze zdjęcia (Bartłomiej Kaczmarek), a także został wyróżniony Nagrodą Publiczności. Z kolei na EnergaCAMERIMAGE „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” został uznany za najlepszy debiut reżyserski.

Fabuła filmu i twórcy

To poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia Tomasza Komendy, którymi żyła cała Polska. Młody mężczyzna został niesłusznie skazany na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. Ta poruszająca fabularna opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie, pełna jest napięcia i mocnych, wyrazistych postaci. W obsadzie znaleźli się m.in.: Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka i Dariusz Chojnacki, a rolę Tomasza Komendy zagrał Piotr Trojan.

Twórcy filmu pokazują nieznane wątki i rzucają nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Komendy. Podejmują też próbę znalezienia odpowiedzi na aktualne do dziś pytania: jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość? Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” powstał przy zaangażowaniu i pełnym wsparciu Tomasza Komendy i jego rodziny.

21.12.2020