25 lat SF Kalejdoskop

Studio Filmowe Kalejdoskop – jeden z najstarszych niezależnych producentów w kraju, nominowany w 1994 roku do Oscara® i Europejskiej Nagrody Filmowej za „89 mm od Europy” Marcela Łozińskiego, 30 maja skończyło 25 lat.

Początki Kalejdoskopu

30 lat temu producenci Zbigniew Domagalski, Janusz Skałkowski, Wojciech Szczudło i Piotr Śliwiński postanowili założyć niezależną firmę. Okazało się to możliwe dopiero po 5 latach. Od 1988 roku Studio Filmowe Kalejdoskop działa w niezmienionym składzie i do tej pory wyprodukowało blisko 200 filmów, głównie dokumentalnych.

Najbardziej znane filmy

Studio może się poszczycić tytułami nagradzanymi na najważniejszych imprezach filmowych: Krakowskim Festiwalu Filmowym, festiwalach DOK Leipzig, w Oberhausen czy Montrealu. Najbardziej znane i cenione na świecie produkcje to „89 mm od Europy”, „Wszystko może się przytrafić” i „Jak to się robi” Marcela Łozińskiego czy „Benek Blues” Katarzyny Maciejko-Kowalczyk.

Najnowsze produkcje dokumentalne

W tym roku podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego Studio Filmowe Kalejdoskop w ramach Konkursu Polskiego zaprezentuje swoje dwie najnowsze produkcje. Pierwszą z nich jest „Sposób na kryzys” w reżyserii Ivo Kardela, która porównywana jest do kultowego serialu „Alternatywy 4”. Bohater filmu nie musi obawiać się o swoją posadę nawet w obliczu kryzysu. Jest gospodarzem kilku kamienic na Dolnym Mokotowie i ma zawsze pełne ręce roboty. Choć praca często bywa trudna i niewdzięczna, a każdy dzień przynosi nowe wyzwania, pan Wojciech stawia im czoła z godną podziwu pogodą ducha. Druga produkcja to „Pożegnanie” (koprodukcja: Wajda Studio) w reżyserii Katarzyny Maciejko-Kowalczyk, Agnieszki Kowalczyk i Magdy Kowalczyk. Jest to wielowątkowa opowieść o przemijaniu.

Kalejdoskop fabularnie

Od kilku lat Studio realizuje także filmy fabularne. Na koncie ma „Nadzieję” – debiut Stanisława Muchy według scenariusza Krzysztofa Piesiewicza, „Hel” – debiut Kingi Dębskiej i kasowy przebój 2010 roku – „Śluby panieńskie” Filipa Bajona.

 

19 maja ruszyły zdjęcia do kolejnego filmu Kalejdoskopu – „Zabójczej miłości” z Arkadiuszem Jakubikiem, Ireneuszem Czopem i Zbigniewem Zamachowskim. To czarna komedia sensacyjna, której bohater, pracownik wypożyczalni filmów, przypadkowo trafia na nagranie morderstwa. Zabójcą jest mąż, a ofiarą niewierna żona. Chłopak postanawia szantażować mężczyznę. Dystrybucją debiutu Jakuba Nieścierowa zajmuje się Kino Świat. Premiera „Zabójczej miłości” planowana jest w lutym 2014.

 

Na podstawie informacji prasowej

31.05.2013