28. festiwal Euroshorts

55 filmów konkursowych z 28 krajów obejrzą jurorzy i widzowie festiwalu Euroshorts Młodzi Filmowcy – 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, który odbędzie się w dniach 25 listopada – 1 grudnia 2019 w Gdańsku. Festiwal jest współfinansowany przez PISF.

Euroshorts to nie tylko najnowsze filmy studentów i absolwentów polskich oraz światowych szkół filmowych, ale także profesjonalne filmy niezależne z Polski i ze świata. Część autorów filmów można będzie spotkać na festiwalu osobiście.

Ojcostwo tematem wiodącym 

„To co mnie w tym roku zaciekawiło najbardziej, co powtarza się w wielu filmach z różnych miejsc świata, to temat ojcostwa. Pojawia się w różnych odsłonach: w ojcowskich staraniach, nieudolności, tęsknocie i czułości. Zawsze jest w tym miłość”, mówi Kaja Wilengowska, główna selekcjonerka festiwalu. W programie znalazły się jednak także filmy poruszające inne tematy i zjawiska. 

Nagrody

Jury pod przewodnictwem Moniki Bokiniec, filmoznawczyni, związanej zawodowo z  Uniwersytetem Gdańskim, przyzna:

  • Nagrodę Główną ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska, panią Aleksandrę Dulkiewicz
  • Nagrody ufundowane przez Marszałka Województwa Pomorskiego, pana Mieczysława Struka
  • Nagrodę ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Najlepszy film o tematyce międzykulturowej otrzyma Nagrodę imienia Amana Amirzaia, dla upamiętnienia młodego reżysera pochodzącego z Afganistanu, którego twórczość służyła porozumieniu międzykulturowemu.

„Amerykański Film Reklamowy. Sztuka i Technika”

W programie tradycyjnie znalazł się pokaz pt. „Amerykański Film Reklamowy. Sztuka i Technika” z Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku, czyli najlepsze światowe spoty reklamowe z ostatniego roku, wyróżnione przez prestiżowe amerykańskie Stowarzyszenie Niezależnych Producentów Reklamowych (AICP). 

Nagroda dla najwytrwalszych

Festiwal odbędzie się w Bibliotece pod Żółwiem, Bibliotece przy ul. Mariackiej i Nadbałtyckim Centrum Kultury. Codziennie przewidziane są dwa seanse po 72 minuty (o 18.00 i 19.30), a finał potrwa od 17.00 do 22.00. Wśród widzów, którzy obejrzą i ocenią wszystkie filmy konkursowe w Gdańsku (12 godzin projekcji), zostanie rozlosowana nagroda w wysokości 500 zł.

Konkurs na formę dźwiękową im. Jerzego Tuszewskiego 

Dla młodych dziennikarzy festiwal przygotował konkurs Konkurs na formę dźwiękową im. Jerzego Tuszewskiego z nagrodami ufundowanymi przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS. Uczestnicy mają za zadanie nagranie 5-minutowego utworu dźwiękowego na dowolny temat, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki filmowej. 

Jerzy Tuszewski (1931-2016) był reżyserem radiowym, jednym z pionierów stereofonicznego słuchowiska dokumentalnego w Polsce, związanym z Programem 2 Polskiego Radia. Był też współzałożycielem pierwszego polskiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego. W późniejszym okresie twórczości realizował filmy dokumentalne.

Sfilmuj gdańskie ulice – konkurs dla każdego

Filmujemy Gdańsk! 8 – to konkurs dla każdego, polega na filmowaniu ulic Gdańska. Aby wziąć udział w konkursie, należy zarezerwować ulicę na stronie www.filmujemy-miasta.pl. Można wygrać między innymi designerską mapę miasta.

Wystawa plakatów

W miejscach festiwalowych będzie można oglądać mobilną wystawę plakatów, wyróżnionych w Konkursie na plakat festiwalu Euroshorts. Autorką plakatu tegorocznej edycji jest Magdalena Zalewa, studentka grafiki w  Akademii im. Willema de Kooninga w Roterdamie, zdobywczyni wyróżnienia w konkursie.

Warsztaty dla najmłodszych  

Na najmłodszych uczestników czekają warsztaty z Podróżniczką Hanią. Partnerami projektu są: Ambasada Francji w Polsce i Instytut Francuski.

Muzyka na Euroshorts

Podczas finału festiwalu Euroshorts 2019 odbędzie się koncert wokalistki, Marty Sap i premiera płyty „Kanwa”, wydanej przez znaną trójmiejską wytwórnię muzyczną Nasiono Records. Płyta została nagrana w nadzwyczajnej przestrzeni Kościoła św. Jana w Gdańsku. Marta Sap budzi do życia instrumenty archaiczne, ale nie stara się dokonać rekonstrukcji tradycyjnej muzyki. Jej instrumentarium obejmuje didgeridoo, bębny, kalimby, drumle, fujarę pasterską, cytrę akordową oraz współczesne syntezatory. Przygotowuje opracowania muzyczne do spektakli teatralnych, performansów, filmów dokumentalnych, jest instruktorem muzycznym.

Nie tylko w Gdańsku

Poza Gdańskiem, festiwal zawita do Zielonej Góry (pokaz 5 grudnia w BWA Zielona Góra), Warszawy (pokaz 6 grudnia w Collegium Civitas) i Katowic (pokaz 13 grudnia w Kinie Kosmos).

Do 30 czerwca 2020 filmy z festiwalu zobaczą widzowie w kolejnych 15 miastach.

Dokładny program można znaleźć na www.euroshorts.pl

Na podstawie informacji prasowej


07.11.2019