28. MFF Młodego Widza Ale Kino!

Od 6 do 12 grudnia w Poznaniu odbędzie się 28. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Jest to jeden z najstarszych festiwali w Polsce poświęconych filmom dla dzieci i młodzieży.

 

Podczas trwania festiwalu widzowie obejrzą ponad 100 produkcji z 34 krajów. Będą wśród nich filmy pełnometrażowe i krótkometrażowe, ukazujące różnorodność kina dla dzieci i młodych ludzi. Festiwal jest wyjątkową okazją do obejrzenia filmów, które w znacznej części nie trafią do powszechnej dystrybucji. To także możliwość spotkania z twórcami filmowymi, każdego roku impreza gości bowiem reżyserów, aktorów i innych twórców prezentowanych filmów.

 

Najważniejszą częścią festiwalu jest Konkurs. W tym roku o nagrodę Złotych Koziołków będzie walczyło ponad 70 filmów. Wśród nich przeboje wielkich festiwali: „Do szpiku kości”- film nagrodzony Grand Jury Prize w Sundance i nagrodą C.I.C.A.E (Międzynarodowej Federacji Kin Studyjnych) podczas Berlinale; „Jak chcę gwizdać to gwiżdżę” – Srebrny Niedźwiedź Berlinale, „Gniewny człowiek” – nagroda specjalna jury, UNICEF i nagroda publiczności Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. W konkursowe szranki staną także filmy polskie: „Matka Teresa od kotów” Pawła Sali oraz 10 filmów krótkometrażowych, m.in. „Kinematograf” Tomasza Bagińskiego i „Danny Boy” Marka Skrobeckiego.

 

W tym roku osobny zespół ocenia filmy aktorskie i animowane. W jury zasiądą m.in. Vic Sarin, reżyser „Blasku tęczy”, wyróżnionego w ubiegłym roku przez Jury Dziecięce oraz nominowany do Oskara  Maciek Szczerbowski („Madame Tutli-Putli”). Jury Międzynarodowe przyzna Złote Koziołki w czterech kategoriach: najlepszy film aktorski dla dzieci, najlepszy film aktorski dla młodzieży, najlepszy film animowany dla dzieci oraz najlepszy film animowany dla młodzieży. Filmy będzie oceniać także: Jury Młodych oraz Jury Dziecięce, a uczestnicy festiwalu wybiorą najlepszy film w plebiscycie młodej widowni.

 

Podczas tegorocznej edycji organizatorzy 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! wręczą trzy nagrody specjalne festiwalu – Platynowe Koziołki. Nagrody te otrzymają: TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu, film „Magiczne drzewo” w reżyserii Andrzeja Maleszki oraz czeski reżyser Václav Vorlíček (autor m.in. serialu „Arabella”).

 

więcej informacji o 28. MFF Młodego Widza Ale Kino!: www.alekino.com.

 

Festiwal Ale Kino! po raz trzeci zaprasza do współpracy szkoły spoza Poznania. Organizatorzy festiwalu proponują grupom zorganizowanym z Wielkopolski wzięcie udziału w akcji Ale Kino! Ale Autobus!. Dzięki tej akcji dofinansowanie grupowego przejazdu na pokazy filmowe otrzymają uczestnicy spoza Poznania. Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest równoczesna rezerwacja biletów na minimum jeden seans festiwalowy. Dofinansowanie obejmuje kwotę do 600 złotych brutto na jedną grupę. Ze względu na ograniczone środki, o udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia przyjmują: Anna Litwińska (tel. 503028248) oraz Barbara Małecka (tel. 608464644), a także pod numerem stacjonarnym 61 6464479 i mailowo szkola@alekino.pl .

 

Informacja prasowa

 

28 ale kino

 


 

04.11.2010