28. Warszawski Festiwal Filmowy

Konferencja prasowa 28. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Fot. WFF/Bartek Trzeszkowski
Fot. WFF/Bartek Trzeszkowski

 

26 września odbyła się konferencja prasowa współfinansowanego przez PISF 28. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Organizatorzy ogłosili program Festiwalu i imprez towarzyszących.

 

– Zaprezentujemy widzom 10 sekcji, w tym 5 konkursowych – mówił Stefan Laudyn, dyrektor Festiwalu. – Filmem otwarcia będzie „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego, o świecie ludzie niewidomych. Poprzednio, w 2007 roku były to „Sztuczki” tego samego reżysera.

 

– Już po pierwszych projekcjach „Imagine” zauważyłem, jak fantastycznie odbierani są aktorzy. Wiele osób jest przekonanych, że odtwórcy głównych ról naprawdę są takimi osobami, jakie grają – podkreślał reżyser. – Dodam, że brytyjskim koproducentem filmu jest człowiek, którego poznałem na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Z Mike’m Downeyem zetknęliśmy się dwa lata temu, kiedy byłem tu w Jury. Wymieniliśmy poglądy, okazało się, że dogadujemy się w wielu artystycznych sprawach. Zaowocowało to tym, że włączył się w końcu do tej produkcji. Bardzo nam pomógł. Przeprowadził świetny casting wśród niewidomych dzieci, na czym zasadza się duża część wartości filmu.

Polskie filmy w konkursach

Poza współfinansowanym przez PISF „Imagine”, w Konkursie Międzynarodowym znalazły się polskie filmy „Miłość” Sławomira Fabickiego i koprodukcja „Konfident” w reżyserii Juraja Nvota, oba także z dotacją PISF. – Trzy lata temu postanowiłem zrobić bardzo kameralny i skupiony na aktorach film. Cieszę się, ze się udało – mówił gość festiwalu i konferencji, Sławomir Fabicki.

 

W Konkursie debiutów i filmów drugich „1-2”, widzowie zobaczą współfinansowany przez PISF „Dzień kobiet” w reżyserii Marii Sadowskiej, natomiast w Konkursie Filmów Dokumentalnych, „Bad boy – cela dla niebezpiecznych” Janusza Mrozowskiego i współfinansowany przez PISF film „Fuck for forest” Michała Marczaka. Organizatorzy zapraszają też na pokaz specjalny „Pokłosia” Władysława Pasikowskiego, również współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nowość

– Nowością w działalności Warszawskiej Fundacji Filmowej jest projekt promocji filmowej Chiny-Europa, nad przygotowaniem którego pracowaliśmy od kwietnia tego roku z naszym chińskim partnerem – podkreślał Stefan Laudyn. – Plany są bardzo ambitne. Chodzi nam o otwarcie chińskich kanałów dystrybucyjnych na europejskie filmy artystyczne, a z drugiej strony o pomoc we włączeniu podobnych chińskich filmów do europejskiego obiegu. Oficjalne ogłoszenie tego projektu nastąpi 20 października.

Targi filmowe

– Równolegle z festiwalem odbędą się 8. targi Cent East, które są unikalną prezentacją filmów w okresie powstawania – dodał Laudyn. – W tym roku, razem z naszymi partnerami z Rosji, wybraliśmy ich dziesięć. I tu zwracam szczególną uwagę na tytuł „Drogówka”, film Wojciecha Smarzowskiego, który jest jeszcze w montażu. Bardzo czekam na przyszłoroczną premierę. Do tego, w ramach targów odbędą się Pokazy Warszawskie, czyli organizowane przez nas prezentacje najnowszych polskich filmów. Gośćmi będą agenci sprzedaży, dystrybutorzy oraz selekcjonerzy międzynarodowych festiwali.

 

Projekt „Drogówka” jest współfinansowany przez PISF.

Polskie filmy krótkometrażowe

W tym roku widzowie będą mieli okazję po raz drugi zobaczyć prezentację polskich filmów krótkich Shorts Warszawa. Pokazanych zostanie 19 produkcji z ostatniego roku. Ich uzupełnieniem będą panele i spotkania z przedstawicielami branży. Poza tym, w Konkursie Filmów Krótkometrażowych znalazł się jeden polski film „Muruna” w reżyserii Piotra Sułkowskiego.

 

28. Międzynarodowy Warszawski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 12-21 października. Jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Aleksandra Różdżyńska

12.10.2012