28.WFF - Konkurs Filmów Dokumentalnych

Jedną ze stałych sekcji Warszawskiego Festiwalu Filmowego jest Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny. W tym roku w jego ramach widzowie mogą zobaczyć 18 obrazów z całego świata. Wśród nich znalazły się również dwie polskie produkcje „Bad Boy – cela dla niebezpiecznych” Janusza Mrozowskiego i współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej debiut „Fuck For Forest” w reżyserii Michała Marczaka.

Bad Boy – cela dla niebezpiecznych

Film został zrealizowany w zakładzie karnym w Tarnowie. Jednym z osadzonych w tym miejscu jest 28-letni Damian, który został skazany na 10 lat pozbawienia wolności za napad na bank z bronią w ręku. Wyrok odbywa się w odosobnionej celi. Janusz Mrozowski przez dwa tygodnie towarzyszy skazanemu, który otwiera się i pokazuje widzowi swoje wnętrze. Film jest polsko-francuską koprodukcją, która stanowi część filmowego tryptyku zrealizowanego przez Janusza Mrozowskiego w polskich więzieniach. Dwa poprzednie filmy wchodzące w jej skład to: „Bad Boys cela 425” – debiut dokumentalny pokazany w 2009 roku w Cannes i „Bad Girls cela 77”, który miał światową premierę podczas 26. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Fuck For Forest

Bohaterem filmu są członkowie międzynarodowej grupy aktywistów Fuck For Forest, która zbiera pieniądze na różne akcje związane z ratowaniem przyrody, sprzedając amatorskie filmy porno w internecie. Grupa po zebraniu sporej sumy pieniędzy wybiera się do Ameryki Południowej

w celu kupienia ziemi w Amazonii i oddania jej następnie za darmo zamieszkującym ją rdzennym mieszkańcom. Niestety ich wyprawa kończy się fiaskiem.

 

„Fuck For Forest” to pełnometrażowy debiut Michała Marczaka, reżysera m.in. „Końca Rosji”. Film jest polsko-niemiecką koprodukcją, która była współfinansowana przez PISF-Polski Instytut Sztuki Filmowej. Głównym producentem obrazu jest Pokromski Studio, a koproducentami Kinomaton Berlin i Against Gravity, które jest również polskim dystrybutorem obrazu. Film wejdzie na ekrany polskich kin 23 listopada 2012.Pokaz filmu na festiwalu był jego światową premierą.

Ping Pong

Brytyjska produkcja śledzi losy seniorów z różnych zakątków świata, którzy przygotowują się do udziału w Mistrzostwach świata w Tenisie Stołowym w kategorii 80+ w Chinach. Twórcy filmu towarzyszą ośmiu zawodnikom z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Chin i Australii. Impreza dla staruszków przeradza się w pasjonujące widowisko sportowe, któremu towarzyszą silne emocje ze strony widzów i zawodników. Gwiazdą zawodów staje się 100-letnia Australijka Dorothy deLow, która świetnie radzi sobie w grze z 85-latkami. Reżyserami filmu są Hugh i Anson Hartford. „Ping Pong” jest ich pełnometrażowym debiutem dokumentalnym.

Męskość

„Męskość” to już piąty pełnometrażowy film dokumentalny Morgana Spurlocka, twórcy głośnego „Super Size Me” (2004). W swoim najnowszym filmie reżyser porusza w zabawny sposób problem męskiej tożsamości, wyrażonej przez zabiegi higieniczne, którym poddają się współcześni mężczyźni. Bohaterami obrazu są osoby z branży fryzjerskiej i kosmetycznej oraz ich klienci m.in. Jack Passion, który zarabia na życie biorąc udział w konkursach na najpiękniejszą brodę. Zdanie na temat tego, co jest męskie a co nie, zabierają w filmie również kobiety.

Królowa Wersalu

Bohaterką filmu Lauren Greenfield jest Jackie Siegel, Miss Mężatek Florydy z 1993 roku. Dokument śledzi losy Jackie i jej rodziny: starszego o prawie 30 lat męża biznesmena i ośmiorga dzieci. Obraz odsłania również jasne i ciemne strony amerykańskiego dobrobytu i marzenia, które rozmywa się, kiedy kryzys finansowy z 2008 roku uderza w imperium Davida Siegla. Reżyserka przez dwa lata śledzi życie licznej rodziny i ich służby.

Dźwiękołamacz

Głównym bohaterem dokumentu „Dźwiękołamacz”jest Kimmo Pohjonen – akordeonista, muzyk, który jest jednym z najbardziej niezwykłych fińskich artystów. Jego koncerty przypominają magiczne widowiska, których bohateramisą: jego własny głos i niesamowite dźwięki wydobywane z naładowanego elektroniką akordeonu. Film pokazuje bardzo ciekawą, ponad 20-letnią karierę muzyka, związaną również z muzyką klasyczną, rockiem, folkiem i nietypowymi projektami muzycznymi realizowanymi w różnych miejscach na świecie. Reżyserem filmu jest Kimmo Koskela, fiński artysta, fotograf, operator i producent.

Stoiczkow

„Stoiczkow” to reżyserski debiut Borsilava Koleva, bułgarskiego dziennikarza i krytyka filmowego. Bohaterem obrazu jest Christo Stoiczkow – najsławniejszy na świecie bułgarski piłkarz, który grał m.in. FC Barcelona. Film pokazuje różne etapy życia piłkarskiego geniusza, który dzięki silnemu charakterowi i samozaparciu doszedł na sam szczyt. Lewonożny napastnik jest jednym z najbardziej lubianych zawodników w historii katalońskiego klubu, a także uosobieniem współczesnej historii Bułgarii.

Jury Konkursu Dokumentalnego

Filmy w Konkursie Filmów Dokumentalnych oceni międzynarodowe jury w składzie: producentka filmowa Jana Cisar, reżyser Thymaya Payne i reporter i pisarz Mariusz Szczygieł.

Projekcje filmów

19.10.2012

  • „Ping Pong” – Kinoteka, sala 4 godz. 16.30
  • „Stoiczkow” – Kinoteka, sala 4, godz. 19.00

20.10.2012

  • „Dźwiękołamacz” – Kinoteka, sala 4, godz. 21.30

21.10.2012

  • „Dźwiękołamacz” – Kinoteka, sala 4, godz. 11.00
  • „Ping Pong” – Kinoteka, sala 4, godz. 19.00

28. Warszawski Festiwal Filmowy potrwa do 21 października 2012. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji na stronie festiwalu: www.wff.pl.

 

Paulina Bez

18.10.2012