29. Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

W dniach 4-11 grudnia 2011 w Poznaniu odbywa się 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Impreza jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Na otwarcie „Sala Samobójców”

Program imprezy obejmie 37 filmów pełnometrażowych oraz 70 produkcji krótkometrażowych. Festiwal prezentuje obrazy niepodlegające rynkowym schematom, filmy interesujące pod względem estetycznym i edukacyjnym. Są wśród nich produkcje polskie, europejskie, a także z innych krajów świata, rzadko pokazywane na polskich ekranach. Festiwal otworzą pokazy dwóch filmów: „Na lodzie” Andrew Okpeaha MacLean’a, i „Sali Samobójców” Jana Komasy, współfinansowanej przez PISF.

Ale Kino! dla dorosłych

Ale Kino! to festiwal skierowany nie tylko do dzieci. W popołudniowym programie imprezy będzie można znaleźć filmy przeznaczone dla młodzieży i widzów dorosłych. Organizatorzy do tej sekcji wybrali filmy mówiące o problemach młodych ludzi, ich relacji z otaczającym światem, nie zawsze łatwych i dobrych kontaktach z dorosłymi.

Wędrujące Ale Kino!

Wędrujące Ale Kino! jest objazdową wersją poznańskiego festiwalu. Odwiedza co roku małe miejscowości w całej Polsce. W jego programie znajdują się najciekawsze filmy pokazywane na głównym festiwalu. Prezentowane filmy rywalizują o nagrodę miejscowej, dziecięcej publiczności. Najmłodsi widzowie biorący udział w projekcjach mają możliwość spotkania twórców filmów i poznania kina również od strony kamery. Najaktywniejsi uczestnicy wędrującej wersji festiwalu przyjeżdżają co roku na festiwal do Poznania.

Festiwal współfinansowany przez PISF

Tradycja festiwalu sięga lat 60-tych. Impreza przyciąga ponad dziesięć tysięcy widzów rocznie. Jej misją jest przede wszystkim umożliwienie spotkania młodej widowni z ciekawym, zróżnicowanym kinem. Ale Kino! to również promocja artystycznego, inteligentnego filmu dla dzieci i młodzieży i platforma do dyskusji dotyczącej kinematografii dla najmłodszych. Impreza jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji i szczegółowy program na stronie: www.alekino.com.

 

Informacja prasowa

05.12.2011