29 polskich filmów w stolicy

25 września odbyła się konferencja prasowa 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Organizatorzy opowiedzieli o zbliżającej się imprezie i ogłosili program festiwalu oraz imprez towarzyszących.

Goście

– Lista gości jak co roku jest bardzo długa. Dopiero co potwierdzonym gościem będzie na przykład Zhangke Jia, reżyser filmu „Dotyk grzechu”, który miał w tym roku światową premierę na festiwalu w Cannes i dostał tam nagrodę za reżyserię. Zszokował publiczność. Mną także wstrząsnął i myślę, że zrobi duże wrażenie we wszystkich krajach, których problemem są różne formy korupcji. Ale gości będzie więcej: wspomnę o Catherine Breillat, o Ance Damian, której film kilka lat temu zdobył nagrody w Locarno i Warszawie. Na liście gości znajdują się także nazwiska Polaków, którzy są u nas jurorami, między innymi: Arkadiusz Jakubik, Krzysztof Varga, Adrian Panek, Michał Marczak i Paweł Maślona – mówił Stefan Laudyn, dyrektor Festiwalu. – Program filmowy to nie wszystko. Równolegle z festiwalem odbywają się targi Cent East, który w tym roku będą miały swoją dziewiątą edycję. Pokazujemy na nich projekty z Europy Wschodniej na etapie powstawania. Prezentujemy je grupie agentów sprzedaży. Bez nich żaden film nie miałby szansy na zaistnienie za granicą. W tym roku będziemy mieli także chińską cześć targów. Rynek chiński jest w tym momencie drugim największym po Stanach Zjednoczonych i wszyscy wielcy starają się tam znaleźć.

 

Polskimi projektami na Cent East będą współfinansowane przez PISF: „Obce ciało” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego oraz prezentowane w ramach Pokazów Warszawskich: „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, „Drogówka” Wojciecha Smarzowskiego, „Ida” Pawła Pawlikowksiego, „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy, „W ukryciu” Jana Kidawy-Błońskiego i „Powrót Agnieszki H.” Krystyny Krauze i Jacka Patryckiego, a także „Heavy Mental” Sebastiana Buttnego.

Europejska premiera

Jedną z premier festiwalu będzie pierwszy europejski pokaz współfinansowanego przez PISF filmu „W ukryciu” Jana Kidawy-Błońskiego.

 

– Po raz pierwszy w polskim kinie wojna została tu opowiedziana przez sensualność, przez zbliżenie. Mamy bardzo bogatą tradycję kina wojennego, ale z pewnością takiego filmu jeszcze państwo nie widzieli – mówił reżyser.

 

– Ta rola była pod wieloma względami trudniejsza, niż rola w filmie „Różyczka” – dodała Magdalena Boczarska, grająca w filmie jedną z głównych ról. – To, co mi się podoba, to fakt, że wojna jest tylko pretekstem, aby opowiedzieć o dwóch kobietach skazanych na siebie, bo przebywających w jednej przestrzeni, o wielkiej namiętności.

Polskie filmy w konkursach

Drugim polskim filmem w Konkursie międzynarodowym będzie współfinansowana przez PISF „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. W Konkursie 1-2 znalazł się „Heavy Mental” Sebastiana Buttnego. Polsko-czeską koprodukcją współfinansowaną przez PISF będzie w Konkursie dokumentalnym „Powrót Agnieszki H.” Krystyny Krauze i Jacka Petryckiego. Jeszcze jeden polski akcent stanowi współfinansowany przez PISF „Powrót” Ewy Bukowskiej w Konkursie krótkometrażowym.

Polskie filmy krótkometrażowe

W tym roku po raz trzeci odbędzie się pozakonkursowa prezentacja krótkich filmów Shorts Warszawa. W panoramie pokazanych zostanie 18 polskich produkcji z ostatniego roku, wiele z nich prezentowanych już na prestiżowych międzynarodowych festiwalach i współfinansowanych przez PISF. Uzupełnieniem sekcji są spotkania z przedstawicielami branży. Ich głównym tematem będzie w tym roku pitching filmowy, czyli sztuka prezentowania własnego projektu filmowego. Zaproszeni eksperci zdradzą tajniki dobrego pitchingu, a twórcy opowiedzą o swoich doświadczeniach. Zostaną także poruszone zagadnienia selekcji festiwalowej, promocji i marketingu filmowego oraz planowania strategii festiwalowej.

 

Wykładowcą tej sekcji będzie między innymi Nick Powell, jedna z najbarwniejszych postaci, jakie znam. Był kiedyś wspólnikiem Richarda Bransona, właściciela firmy Virgin. Od kilku lat jest szefem National Film and Television School pod Londynem – podkreślał Stefan Laudyn.

Imprezy towarzyszące

Wśród innych wydarzeń towarzyszących festiwalowi znalazły się dziesiąta już edycja otwartych warsztatów montażu, warsztaty dziennikarskie FIPRESCI Warszaw Project oraz konkurs „Pióro Nadziei 2013”, czyli nagroda dziennikarska Amnesty International. Ponadto, po raz pierwszy sponsorem festiwalu będzie amerykański kanał Sundance Channel, od lat prezentujący i wspierający kino niezależne z całego świata.

Polska klasyka

Nowością w tym roku będzie także niekonkursowa sekcja „Polska klasyka”, w której znalazło się 6 odrestaurowanych i zdigitalizowanych wybitnych polskich filmów: „Amator”, „Krótki film o zabijaniu” i „Krótki film o miłości” Krzysztofa Kieślowskiego, „Deja Vu” Juliusza Machulskiego, „Dług” Krzysztofa Krauzego i „Struktura kryształu” Krzysztofa Zanussiego. W pokazach wezmą udział twórcy, m.in.: Grażyna Szapołowska, Krzysztof Zanussi, Juliusz Machulski, Jerzy Stuhr i Andrzej Chyra.

 

29. Międzynarodowy Warszawski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 11-20 października. Jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Aleksandra Różdżynska

25.09.2013