29. Warszawski Festiwal Filmowy

11 października 2013 rozpoczął się 29. Warszawski Festiwal Filmowy. Wydarzenie, które jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej potrwa do 20 października.

Międzynarodowa impreza

 

Warszawski Festiwal Filmowy, jako jedyny w Polsce akredytowany jest przez FIAPF – Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych, jako jeden z 14 najważniejszych międzynarodowych festiwali konkursowych. Impreza była w 2011 roku laureatem Nagrody PISF w kategorii „Międzynarodowe wydarzenie filmowe”.

Międzynarodowe premiery

Widzowie obejrzą 207 filmów z 57 krajów, w tym 22 premiery światowe, 21 premier międzynarodowych i 22 premiery europejskie. Projekcje będą się odbywały w Multikinie w Złotych Tarasach i Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki.

Polskie filmy w programie

W programie imprezy znalazły się także polskie filmy. W Konkursie międzynarodowym pokazane zostaną się dwa współfinansowane przez PISF obrazy: „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego i „W ukryciu” Jana Kidawy-Błońskiego. W Konkursie 1-2 zobaczyć będzie można „Heavy Mental” Sebastiana Buttnego. Polsko-czeską koprodukcją współfinansowaną przez PISF będzie w Konkursie dokumentalnym „Powrót Agnieszki H.” Krystyny Krauze i Jacka Petryckiego. W Konkursie krótkometrażowym zaprezentowany będzie współfinansowany przez PISF „Powrót” Ewy Bukowskiej.

 

Polskie filmy zostaną tez zaprezentowane w ramach pozakonkursowych pokazów Shorts Warszawa. W panoramie znalazło się 18 polskich produkcji z ostatniego roku.

Targi

Jedną z imprez towarzyszących festiwalowi będą 9. targi Cent East, czyli spotkania branżowe i prezentacja projektów z Europy Wschodniej na etapie powstawania. Polskę reprezentować będą współfinansowane przez PISF: „Obce ciało” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego oraz prezentowane w ramach Pokazów Warszawskich: „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, „Drogówka” Wojciecha Smarzowskiego, „Ida” Pawła Pawlikowksiego, „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy, „W ukryciu” Jana Kidawy-Błońskiego i „Powrót Agnieszki H.” Krystyny Krauze i Jacka Patryckiego, a także „Heavy Mental” Sebastiana Buttnego.

Polska klasyka

Po raz pierwszy WFF zaprezentuje w tym roku sekcję „Polska klasyka”, w której znalazło się 6 odrestaurowanych i zdigitalizowanych klasycznych polskich filmów: „Amator”, „Krótki film o zabijaniu” i „Krótki film o miłości” Krzysztofa Kieślowskiego, „Deja Vu” Juliusza Machulskiego, „Dług” Krzysztofa Krauzego i „Struktura kryształu” Krzysztofa Zanussiego.

Festiwal ze wsparciem PISF

29. Warszawski Festiwal Filmowy jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie: www.wff.pl.

11.10.2013