"3 dni wolności" wyróżnione w Nyon

Wspołfinansowany przez PISF film „3 dni wolności” Łukasza Borowskiego został wyróżniony podczas  18. Festiwalu Visions du Réel w Nyon w Szwajcarii. Film został wyprodukowany przez Wajda Studio.

Polski film nagrodzony

„3 dni wolności” to krótkometrażowy dokument, który w Nyon był prezentowany w ramach Konkursu Międzynarodowego. Podczas Visions du Réel odbyła się europejska premiera filmu.

 

Jurorzy – Irène Challand ze szwajcarskiej telewizji, festiwalowy selekcjoner Sean Farnel oraz krytyk filmowy Cristina Nord – nagrodzili polski film, ponieważ ich zdaniem jest on głęboką medytacją na temat wolności osobistej i jej utraty.

Dokument o tym, co najważniejsze

Bohaterem dokumentu Łukasza Borowskiego jest Piotr, który po wieloletnim pobycie w więzieniu wychodzi na trzydniową przepustkę, podczas której będzie musiał zdecydować, co jest dla niego w życiu najważniejsze. Do tej pory film otrzymał m.in. Grand Prix Festiwalu Etiuda & Anima w Krakowie (w sekcji etiud) oraz Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Filmu Krótkometrażowego podczas Festiwalu „Nowe Horyzonty” we Wrocławiu. Pod koniec marca dokument Łukasza Borowskiego miał swoją amerykańską premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „It’s All True” w Brazylii.

 

Więcej informacji o nagrodzonych filmach: www.visionsdureel.ch.

06.05.2012