3. Festiwal Filmoteki Szkolnej

3. Festiwal Filmoteki Szkolnej. Fot. Marcin Kułakowski, PISF
3. Festiwal Filmoteki Szkolnej. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

W dniach 27-28 września 2012 w Warszawie odbyła się 3. edycja Festiwalu Filmoteki Szkolnej, który jest podsumowaniem efektów całorocznej pracy z filmem uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, w ramach programu edukacyjnego Filmoteka Szkolna. Wydarzenie jest wspólnym przedsięwzięciem PISF -Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Uczniowie z całej Polski

W tegorocznej edycji Festiwalu Filmoteki Szkolnej wzięło udział 120 uczniów z ponad 40 szkół z całej Polski. Do stolicy przyjechały zespoły m.in. z Częstochowy, Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Zawiercia, Wróblewa, Trzebiatowa, Tucholi, Torunia, Lublina, Krasnegostawu, Gdańska, Janowa Lubelskiego, Olsztynka i Ostrowa Wielkopolskiego.

Filmowe miejsca w stolicy

 

Pierwszego dnia Festiwalu uczestnicy odwiedzili szkoły, instytucje i studia filmowe: Warszawską Szkołę Filmową, Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, The Chimney Pot, TPS Film Studio, Newborn Studio, Archiwum Filmoteki Narodowej, Studio Miniatur Filmowych, Szkołę Wajdy i Platige Image. Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli również w warsztatach i i wieczornym pokazie filmów uczniowskich.

Rozmowy z ekspertami

Drugiego dnia Festiwalu Filmoteki Szkolnej w Warszawskiej Szkole Filmowej odbyły się targi filmowych projektów, nad którymi uczniowie pracowali przez cały rok szkolny. Ich działania m.in. w postaci filmów, prezentacji, gazetek, gier filmowych i warsztatów, ocenili eksperci z branży filmowej: Joanna Kulig, Adam Woronowicz, Dawid Ogrodnik, Anna Kazejak-Dawid, Adrian Panek, Kamil Polak, Greg Zgliński, Maria Sadowska, Grzegorz Emanuel, Xawery Żuławski, Maria Sadowska i Katarzyna Klimkiewicz.

Młodzież z pasją do kina

– Cieszę się, że artyści przyjęli nasze zaproszenie. Bardzo dziękujemy za Wasze zaangażowanie. Głęboko wierzymy, że cały program Filmoteka Szkolna i ta jego odsłona dzisiaj, Festiwal Filmoteki Szkolnej, pomoże przybliżyć Wam, młodym kulturę filmową (…) i że wychowamy pokolenie ludzi z pasją do kina, w tym szczególnie do kina polskiego. (…) Mam nadzieję, że spotkamy się za rok – mówiła podczas uroczystego otwarcia targów projektów dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz.

Film uczy patrzeć na świat

– W polskiej szkole bardzo trudno jest robić rzeczy, które wykraczają poza jej mury. (…) Na całym świecie edukacja jest w tyle za tym, co się dzieje w życiu (…) a także czego potrzebują młodzi ludzie. Dlatego naszym zdaniem edukacja filmowa (…) jest dobra i cenna, bo uczy rzeczy, które są naprawdę potrzebne. (…) Ważne jest, żeby umieć myśleć, patrzeć na świat (…) – mówiła dyrektor ds. programów i wydawnictw w Centrum Edukacji Obywatelskiej Alicja Pacewicz.

Wsparcie nauczycieli

– Przeszkoliliśmy około 1000 nauczycieli. (…) Do tego celu uruchomiliśmy nowoczesną platformę e-learningową. (…) To wszystko, co tutaj robimy, to nie jest tylko zabawa. (…) Mam nadzieję, że spotkamy się za rok i że będzie Was jeszcze więcej. To jest fantastyczne, że przyjechało z Wami tylu nauczycieli i że oni mają również takie zainteresowania, jak Wy. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się tę pasję pogłębiać, a razem z nią wasze umiejętności – mówił dyrektor Warszawskiej Szkoły Filmowej Maciej Ślesicki.

Wirtualny Festiwal Filmoteki Szkolnej i transmisja online

W tym roku Festiwal był transmitowany na żywo na stronie Filmoteki Szkolnej. Dzięki temu uczniowie i nauczyciele, którzy nie przyjechali do Warszawy, mogli obejrzeć wywiady z uczniami prezentującymi swoje projekty, z ich opiekunami i zaproszonymi ekspertami. W trakcie trwania targów filmowych odbył się również Wirtualny Festiwal Filmoteki Szkolnej. Przez trzy godziny uczniowie z całej Polski rozwiązywali quizy i wykonywali online zadania związane z polską kinematografią.

Organizatorzy

Festiwal Filmoteki Szkolnej jest wspólnym przedsięwzięciem PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej.

 

Więcej informacji na stronie Filmoteki Szkolnej: www.filmotekaszkolna.pl.

 

Paulina Bez

28.09.2012