3. "Hommage à Kieślowski" w Sokołowsku

W dniach 6-8 września w Sokołowsku odbędzie się 3. edycja „Sokołowsko Festiwal – Hommage à Kieślowski” – wydarzenia poświęconego twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Impreza jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Biały”

Festiwal to cykliczne wydarzenie o wyjątkowym znaczeniu – trzydniowy, międzynarodowy, projekt, podczas którego w jednym miejscu spotykają się bliscy współpracownicy, przyjaciele i rodzina Krzysztofa Kieślowskiego, pasjonaci jego twórczości oraz młodzi twórcy szkół filmowych i artystycznych. W tym roku punktem odniesienia dla festiwalu jest film „Biały”.

Warsztaty Krytyki Filmowej

Program festiwalu obfituje w wydarzenia skierowane do młodych pasjonatów kina. Warsztaty Krytyki Filmowej przeznaczone są zarówno dla osób, które mają już doświadczenia w tworzeniu krytycznych tekstów dotyczących filmu, jak i tych, którzy nie próbowali jeszcze swoich sił jako recenzenci. Warsztaty poprowadzą Łukasz Maciejewski, Marcin Adamczak, Stanisław Zawiśliński i Janusz Wróblewski.

Pokazy filmowe

W ciągu trzech dni odbędzie się ponad 40 projekcji i kilkanaście wydarzeń towarzyszących. W programie znajdą się nie tylko filmy Krzysztofa Kieślowskiego, ale także obrazy Agnieszki Holland, Mariusza Grzegorka, Pawła Łozińskiego, Jacka Bławuta, Marcina Latałło, Bartosza Konopki, Pawła Borowskiego, Pawła Hejbudzkiego, Marcina Bortkiewicza, Davida Ondříčka i Grega Zglińskiego, oraz filmy młodych tworców polskiego kina.

Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego

W zabytkowym Sanatorium dr Brehmera w Sokołowsku powstaje Międzynarodowe Laboratorium Kultury wraz z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, założone przez Marię Kieślowską, Stanisława Zawiślańskiego oraz Fundację Sztuki Współczesnej „In Situ”. Reżyser spędził w Sokołowsku kilka lat dzieciństwa i rozwijał tutaj swoje filmowe pasje. Nakręcił tu również jeden ze swoich pierwszych dokumentów – „Prześwietlenie” (1974).

 

Szczegóły na stronie: insitu.pl.

 

Na podstawie materiałów organizatora opracowała Paulina Bez

02.08.2013