3. JachtFilm

W dniach 30 listopada – 1 grudnia w warszawskim kinie „Wisła” odbędzie się 3. Przegląd Filmów Żeglarskich JachtFilm.

Pokazy filmów zagranicznych

Wśród filmów pokazywanych na festiwalu znajdą się m.in:

  • „O łodziach i braciach” w reżyserii Toma Garbera – dokument o marzeniach i niezwykłej relacji dwóch braci – Johna i Nathaniela Herreshoffów, którzy mimo wielu przeciwieństw zdobywają światową reputację w regatowym jachtingu.
  • „W kilwaterze szkunera Zaca” w reżyserii Luthera Greene’a – dokument o historii jachtu zbudowanego dla Templetona Crockera, jednego z pierwszych amerykańskich milionerów. O historii łodzi opowiadają kapitanowie, załoganci i kolejni właściciele, między innymi hollywoodzki aktor Errol Flynn.
  • „Tabarly” w reżyserii Pierre’a Marcela – pełnometrażowy dokument pokazujący Erica Tabarly jako sportowca, żeglarza, ojca i męża.

Pokazy filmów polskich

Na JachtFilm nie zabraknie też polskich filmów. Pokazane zostaną m.in.:

  • „Gdziekolwiek dopełni się Twój los” w reżyserii Michała Dąbrowskiego opowiadający o tragicznym wypadku żaglowca „Marques” podczas Operacji Żagiel w 1984 roku. Historia została opowiedziana głosem angielskiego dziennikarza i załogantów z Zawiszy Czarnego, którzy wzięli udział w akcji ratowniczej.
  • „Optimista” w reżyserii Kryspina Pluty, który przez dwa lata towarzyszył najmłodszym żeglarzom, stawiającym pierwsze kroki na łódkach klasy Optimist i dokumentował ich pierwsze spotkania z jachtem oraz pierwsze samodzielne pływania.

Nowości

Nowością tegorocznego JachtFilmu będą pokazy filmów nadesłanych w ramach ogłoszonego wiosną konkursu „a morze kręci mnie”. Spośród nadesłanych filmów, wybrano pięć, które będą pokazane publiczności Przeglądu. Jury ogłosi autora nagrodzonego filmu, publiczność wybierze swego faworyta.

 

Pełna lista filmów, które będą pokazane podczas spotkania w Warszawie dostępna jest na stronie www.jachtfilm.pl. Gospodarzami Przeglądu będą redaktor Andrzej Radomiński i kpt. Janusz Zbierajewski.


Na podstawie informacji prasowej

06.11.2013