3. MFF Animator - laureaci

18 lipca w Poznaniu zakończył się 3. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych – Animator. Grand Prix w konkursie (Złoty Pegaz i 60 000 złotych) zdobyła polska animacja „Ukryte” w reżyserii Piotra Szczepanowicza.

 

Drugie miejsce (Nagroda Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Srebrny Pegaz i 30 000 złotych) zajął węgierski film „Simon vagyok” („Jestem Simon”) w reżyserii Tunde Molnara. Brązowy Pegaz i trzecia nagroda (20 000 zł) oraz nagroda publiczności powędrowały do włoskiej produkcji w reżyserii znanego twórcy graffiti – Blu pt. „Big Bang Big Boom” („Wielkie Bum”).

 

W międzynarodowym konkursie brało udział ponad sześćdziesiąt filmów z całego świata, w tym trzynaście polskich produkcji, wśród których znalazły się tak głośne tytuły jak „Kinematograf” Tomka Bagińskiego czy „Esterhazy” Izabeli Plucińskiej. W skład jury weszli: Nancy Denney-Phelps (USA/Belgia), Mariusz Wilczyński, Dennis Tupicoff (Australia), George Griffin (USA) oraz Brigitta Ivanyi-Bitter (Węgry). Jurorzy przyznali też Nagrodę Specjalną za Film Muzyczny/ Muzykę, która trafiła do niemieckiego reżysera Andreasa Hykade za „Love & Theft” („Kochać i kraść”). W konkursie filmów dla dzieci wygrała rosyjska „Wycieczka nad morze”.

 

Specjalne wyróżnienia powędrowały do Bartka Kulasa za „Millhaven”, a w kategorii filmu dziecięcego do rosyjskiego „Była sobie mucha” (reż. Alena Oyatieva).

 

Podczas festiwalu odbyło się kilka światowych premier, w wypadku niektórych były to projekty przygotowane specjalnie dla Animatora. Premierowy pokaz miały „Diabelskie dzieci” – kontrowersyjna animacja niemieckiej artystki z polskimi korzeniami – Marioli Brillowskiej. Swoje rozważania na temat kryzysu wartości rodzinnych i dzieci, które występują przeciwko swoim rodzicom Brillowska oparła na opowiadaniach przygotowanych na potrzeby projektu przez grupę pisarzy: Manuelę Gretkowską (Polska), Orly Castel-Bloom (Izrael), Rosy Liksom (Finlandia), Edwarda Limonowa (Rosja) i Fernando Arrabala (Hiszpania).

 

Specjalnie dla Animatora powstał nowy projekt Piotra Dumały – „8. Kwartet Smyczkowy Dymitra Szostakowicza”. Film jest eksperymentalną improwizacją zbudowaną na bazie „Zbrodni i kary” reżysera, animowanej adaptacji powieści Dostojewskiego. Dramaturgia i narracja projektu opiera się na utworze Szostakowicza w wykonaniu Jerusalem Quartet. Do Poznania przyjechała też premierowo „Maska” Braci Quay. Dwudziestopięciominutowy film zrealizowano we współpracy z wytwórnią Se-Ma-For. Projekt został oparty na twórczości Stanisława Lema do muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Narratorką opowieści jest Magdalena Cielecka.

 

Podczas festiwalu odbyły się wykłady i przeglądy (m.in.: amerykańska animacja niezależna, animacja z Izraela, z Chicago), retrospektywy mistrzów (Daniel Szczechura, Jurij Norstein, Caroline Leaf) i jurorów (Dennis Tupicoff, George Griffin). Uczestnicy mogli wziąć też udział w licznych warsztatach, m.in. filmu animowanego dla dzieci, muzyki w filmie animowanym i animacji błyskawicznej prowadzonych m.in. przez Nika Phelpsa i Yacha Paszkiewicza.

 

Irmina Dąbrowska, Poznań

20.07.2010