3. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe "Kameralne Lato"

W dniach 28 czerwca – 4 lipca odbędą się w Radomiu 3. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe „Kameralne Lato”. Festiwal ten będzie przede wszystkim prezentacją polskiego kina niezależnego. W dwóch cyklach: Konkursie Ogólnopolskim i Konkursie Filmów Odrzutowych Hyde Park widzowie zobaczą ponad 40 filmów.

 

W nocnym pokazie konkursowym Hyde Park spośród obrazów, które z różnych względów nigdy nie zostały docenione na żadnym z festiwali zostanie wyłoniony głosami publiczności film, który trafi do Konkursu Ogólnopolskiego. W tej prezentacji znalazło się 25 tytułów – m.in. tytuły wyróżnione podczas 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: „Plan” Sławomira Pstronga, „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” Kuby Czekaja i „Non sono pronto” Michała Grzybowskiego. W jury Konkursu Ogólnopolskiego zasiądą: operator Andrzej Wolf, aktor i reżyser Arkadiusz Jakubik, montażysta Marcin KOT Bastkowski, reżyser Piotr Matwiejczyk oraz oficjalna Ambasador Festiwalu – aktorka Anna Mucha. Jury otrzyma także prawo przyznania aż 9 nominacji do prestiżowych Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego (www.janmachulski.pl), będących podsumowaniem rocznego dorobku polskiego kina niezależnego.

 

Zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego, dodatkowo otrzymają możliwość dalszej promocji i prezentacji swoich dokonań w ramach polskich i zagranicznych imprez filmowych.

 

Kameralne Lato to nie tylko pokazy filmowe, ale także warsztaty, wystawy, koncerty, czy spotkania. Uczestnicy festiwalu zdobędą praktyczną wiedzę filmową z zakresu podstaw reżyserii, przygotowania tekstu scenariuszowego, reżyserii światła, inscenizacji przestrzeni w filmie oraz aktorstwa, montażu i postprodukcji. Młodzi ludzie będą mieli okazję stworzyć ekipę filmową i przy użyciu profesjonalnego sprzętu filmowego zrealizować własne, autorskie etiudy.

 

Podczas festiwalu odbędzie się również Maraton Filmowy, do którego filmy wybiorą sami widzowie, a także imprezy muzyczne oraz wydarzenia w przestrzeni miejskiej. 3. Spotkaniom Filmowym towarzyszyć będzie wystawa „100 lat polskiego filmu” (www.100latpolskiegofilmu.pl) przygotowana wspólnie przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Muzeum Kinematografii w Łodzi i Filmotekę Narodową.

 

Wstęp na pokazy filmowe oraz warsztaty jest bezpłatny.

 

Festiwal objęty jest mecenatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednym z partnerów imprezy jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na festiwalowej stronie internetowej: www.kameralnelato.filmforum.pl oraz na stronie wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/kameralnelato.

 

Informacja prasowa

15.06.2010