3. StopTrik IFF

Pomiędzy 25 a 27 października w podkrakowskich Niepołomicach trwać będzie polska odsłona 3. StopTrik IFF, festiwalu poświęconego światowej animacji stop motion.

 

W ostatni weekend października zaprezentowany zostanie szereg krótkometrażowych animacji. Nacisk na relację łączącą sztukę z produkcją w ramach programu dodatkowego nie jest przypadkowy.

Jurorem festiwalu – widzowie

W piątek (25.10.) i sobotę (26.10.) organizatorzy wydarzenia zapraszają na pokazy konkursowe. 38 filmów zakwalifikowanych do konkursu pochodzi m. in. z Izraela, Australii czy RPA – w tym roku szczególnie silnie reprezentowane kinematografie animowane to USA, Wielka Brytania, Niemcy i Polska. Nowością w programie festiwalu StopTrik IFF jest Konkurs Pogranicza, w ramach którego zostanie pokazanych 8 wyjątkowych filmów wykraczających poza kanony tradycyjnie pojmowanej animacji stop motion, a jednocześnie w nowatorski sposób korzystających z jej osiągnięć. Nowością jest także prezentacja Lokalna Wena, promująca twórczość artystów z Krakowa i Niepołomic. Podczas StopTrik IFF to widzowie stają się jurorami i od ich decyzji zależeć będzie festiwalowy werdykt.

W tym roku podczas festiwalu w zestawach konkursowych pojawi się aż 9 polskich filmów:

Konkurs międzynarodowy:

  • „Kigo” (2013, reż: Izumi Yoshida, prod: PWSFTViT)
  • „Medusa” (2012, reż i prod: Natalia Spychała, Polska/Niemcy)
  • „Searching for DEVO” (2013, reż: Natalia Brożyńska, prod: PWSFTViT)
  • „Darling” (2013, reż: Izabela Plucińska, prod: Clay Traces, Polska/Niemcy)
  • „Tajemnica Panny Balbiny” (2011, reż: Weronika Ulicka, prod: AnimArt)
  • „Blok” (2012, reż: Paulina Ziółkowska, prod: PWSFTViT)
  • „On/Off” (2013, reż: Piotr Ludwik, prod: Se-ma-for Film Production)
  • „Carnalis” (2012, reż: Anita Kwiatkowska-Naqvi, prod: PWSFTViT)

Konkurs Pogranicza:

  • „Pająk i muchy” (2013, reż i prod: Tessa Moult-Milewska)

W programie imprezy znajdą się także: retrospektywa estońskiej animacji ze słynnego studia Nukufilm, przegląd animacji holenderskich i pokazy najlepszych filmów z zaprzyjaźnionych festiwali.  Pokazom filmów towarzyszyć będą warsztaty prowadzone przez francuską artystkę Emeline Andre. Gośćmi Festiwalu w tym roku będą: Tess Martin (Seattle Experimental Animation Team), Piotr Kardas (O!PLA) oraz polskie artystki: Anna Pankiewicz i Natalia Spychała.

 

Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatny

 

Organizatorzy 3. StopTrik IFF: Fundacja Nowych Ujęć, Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa.
Pokazy odbywają się w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach.

Więcej informacji na stronach: www.zavod-iskra.org/stoptrik, www.fnu.org.pl/projekty/stoptrik-international-film-festival/ oraz www.facebook.com/StopTrik-Festival.

 

Informacja prasowa

22.10.2013