3. Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum

9 listopada rozpocznie się 3. edycja Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum. Tym razem tematem przewodnim imprezy będzie rola muzyki i dźwięku w filmie.

3. FF Spektrum w Świdnicy

Tegoroczna edycja Spektrum przyniesie powrót Konkursu Filmów Pełnometrażowych oraz Konkursu Polskich Filmów Krótkometrażowych. W każdym z nich zobaczymy siedem tytułów, starannie wybranych przez selekcjonerów festiwalu. Na ekranie pojawią się najgłośniejsze filmy ostatnich miesięcy – będą to między innymi: „Pokot” Agnieszki Holland, „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa, „The Square” Rubena Ostlunda czy „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. W sobotę w sali Świdnickiego Ośrodka Kultury zaprezentowane zostaną m.in. przepełnione muzyką i relacją dwojga artystów „Serce miłości” Łukasza Rondudy oraz „Dzikie róże” w reżyserii Anny Jadowskiej – przejmująca opowieść o skomplikowanych relacjach na linii mąż-żona. Konkursową siódemkę zamknie niedzielny pokaz filmu Akiego Kaurismäki „Po tamtej stronie”, w którym widzimy krzyżujące się losy mieszkańca Helsinek i uchodźcy z Syrii.

Tym, co czyni konkursy niezwykłymi, jest jury – podczas Spektrum jedynym jurorem pozostaje publiczność. To właśnie widzowie zgromadzeni w Świdnicy wybiorą swojego faworyta w obu kategoriach.

Podczas 3. odsłony Spektrum nie zabraknie wyjątkowych wydarzeń filmowych. Organizatorzy przygotowali atrakcje sprzyjające wspólnemu spędzaniu czasu w gronie rodzinnym, do czego przekonała ich popularność poranku filmowego w ubiegłym roku. Tym razem dla rodzin z dziećmi zaplanowano dwa pokazy w sobotę i niedzielę. Na ekranie pojawią się nominowany do Oscara film „Nazywam się cukinia” Claude Barrasa oraz „Tarapaty” Marty Karwowskiej.

Krzysztof Zanussi gościem Spektrum

Gościem 3. Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum będzie Krzysztof Zanussi. 10 listopada odbędzie się spotkanie z reżyserem, które poprzedzi seans filmu „Rok spokojnego słońca”. Ta nagrodzona Złotym Lwem w Wenecji pełnometrażowa fabuła polsko-amerykańsko-niemieckiej produkcji zabiera widzów w powojenną podróż, podczas jakiej na ekranie obserwujemy rodzące się między bohaterami uczucie, okupione komplikacjami i różnicami wynikającymi z odmiennych narodowości.

Podczas 3. edycji Spektrum będziemy przyglądać się roli dźwięku w dziełach filmowych. Warto tutaj zaznaczyć, że muzykę do „Roku spokojnego słońca” skomponował Wojciech Kilar, który jako uznany kompozytor tworzył dźwięki do wszystkich filmów Zanussiego – między innymi „Cwał”, „Iluminacja” czy „Persona non grata”. Utwory do „Roku spokojnego słońca” wykonane zostały przez Wielką Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji z Katowic, od lat współpracującą przy ścieżkach dźwiękowych do setek filmów. Tegoroczna odsłona Spektrum stworzy doskonałą okazję do przyjrzenia się temu dziełu ponownie oraz dyskusji z reżyserem.

Z publicznością w Świdnicy spotka się także Jakub Gierszał, wcielający się w postać głównego bohatera filmu „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego. Spotkanie z aktorem odbędzie się w sobotę, 11 listopada, o godzinie 12.00 w Klubie Bolko przy pl. Grunwaldzkim 11. Pokaz „Najlepszego” – jednego z najbardziej oczekiwanych przez widzów polskich tytułów tego roku – zaplanowano na niedzielę 12.11 o godzinie 14.30 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Filmy krótkometrażowe w Świdnicy

Spektrum to również Konkurs Filmów Krótkich. W dwóch blokach zaplanowanych na sobotę znalazły się obrazy takie jak: „Nic nowego pod słońcem” Damiana Kocura, zwycięzcy Złotych Lwów podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni; „Heimat” Emi Buchwald nagrodzany m.in. na Festiwalu Łodzią po Wiśle czy prezentowane w Cannes „Koniec widzenia” Grzegorza Mołdy i „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej. Drugi blok to trzy filmy, których tytuły wielokrotnie były już wspominane w mediach. Mowa o debiucie reżyserskim Macieja Stuhra, „Milczeniu polskich owiec”; rozgrywająca się na pograniczu baśni i horroru opowieść „Deer Boy” Katarzyny Gondek oraz „60 kilo niczego” w reżyserii Piotra Domalewskiego.

W programie Festiwalu przewidziano również wiele spotkań z aktorami i reżyserami, na które świdnicka publiczność z pewnością uśmiechnie się ze wspomnieniem ubiegłorocznych dyskusji. Organizatorzy proponują pokazy dla szkół i seniorów, piątkowy quiz filmowy w Ambasadzie San Esco Bar, panele dyskusyjne (m.in. „Długie życie krótkiego metrażu”) oraz koncert EABS.

Organizatorami Spektrum są Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Świdnica i zostało objęte patronatem honorowym PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Więcej informacji: www.spektrumfestiwal.pl.

02.11.2017