30. AFF-Era Filmowa - zapowiedź

W dniach 22-26 września w Bydgoszczy odbędzie się 30. Aff-Era Filmowa. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.  Przez wzgląd na obchodzony w tym roku 30. jubileusz, program wydarzenia obejmie polską i światową klasykę z lat trzydziestych.

Blisko 20 klasycznych filmów

Podczas AFF-Ery wyświetlone zostaną filmy skupiające w sobie to, co najważniejsze w kinie, kulturze i historii lat trzydziestych oraz w ich późniejszym postrzeganiu. Wszystko złoży się na wielostronny portret tej fascynującej dekady, burzliwej i mrocznej, a zarazem inspirującej i wciąż silnie oddziałującej na filmowców i widzów. W programie znalazły się filmy powstałe w latach trzydziestych oraz takie, które opowiadają o nich z późniejszej perspektywy. Każdy seans poprzedzony zostanie prelekcją dotyczącą poruszanej w filmie problematyki. Dzięki czemu publiczność otrzyma informacje nie tylko o czysto filmowej stronie dzieła, lecz również o towarzyszących mu kontekstach kulturowych, społecznych, politycznych i historycznych.

Polskie filmy w programie

W programie znalazły się filmy powstałe w latach trzydziestych oraz takie, które opowiadają o nich z późniejszej perspektywy, także te zrealizowane w Polsce. W Bydgoszczy pokazane zostaną obrazy: „Granica”, reż. Józef Lejtes, „Sportowiec mimo woli”, reż. Mieczysław Krawicz, „Sanatorium pod Klepsydrą”, reż. Wojciech Jerzy Has, „Wśród nocnej ciszy”, reż. Tadeusz Chmielewski, „Piętro wyżej”, reż. Leon Trystan.

Warsztaty i wykłady

W programie wydarzenia nie zabraknie warsztatów. Wśród wydarzeń towarzyszących znajdą się m.in. spotkania: „Już taki jestem zimny drań” – rekonstrukcja rozprawy sądowej z lat 30. XX wieku, „Ada to nie wypada” – warsztaty wizażu i mody, „Bujaj się, Fela, bo jutro niedziela” – warsztaty taneczne (foxtrot, jive, charleston, walc angielski), „Miłość Ci wszystko wybaczy” – analiza polskiej literatury popularnej lat 30. XX wieku, „Pisma, czasopisma z całej Polski posiadają…” – analiza reklamy prasowej lat 30. XX wieku na podstawie przedwojennego „Dziennika Bydgoskiego”, „Ucho od śledzia” – warsztaty kryminalistyczne, „Tajemnica przystanku tramwajowego” – warsztaty filmowe, „Fotoplastykon” – warsztaty fotograficzne. Oprócz warsztatów zostaną przygotowane specjalne wykłady, których tematyka dotyczyć będzie m.in. filmu propagandowego czy przedwojennego kina polskiego i patriotyzmu. W przygotowaniu są także wykłady „Bruno Schulz i kino” oraz „Szkoła dobrych manier dla klas pierwszych”, czyli wykład o savoir-vivre w szkole.

Akredytacje

30. AFF-Era Filmowa odbędzie się w dniach 22-26 września w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Koszt akredytacji z noclegami i wyżywieniem wynosi 180 złotych.

O AFF-Era Filmowa

AFF-Era Filmowa to organizowany przez bydgoski Pałac Młodzieży przegląd filmowy o charakterze edukacyjnym, realizujący tematykę z podstaw programowych z historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie i przedmiotów artystycznych na poziomie szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Publiczność stanowią w znacznej mierze uczniowie i studenci. Impreza odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy etap, zwiastujący wrześniowe wydarzenie, miał miejsce w dniach 16-20 lutego 2015. Od ponad 10 lat AFF-Era Filmowa otrzymuje Honorowy Patronat Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Patronat na wydarzeniem obejmowali także Minister Edukacji Narodowej oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty.

Kontakt: Dominika Kosińska tel.: 607 611 242, e-mail: dominika@palac.bydgoszcz.pl.

Więcej informacji: www.affera.palac.bydgoszcz.pl.

Na podstawie informacji prasowej

31.08.2015