30. Festiwal Młodego Widza Ale Kino!

W dniach 2-9 grudnia 2012 w Poznaniu odbędzie się 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Młodego Widza Ale Kino!. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Filmy ze wsparciem PISF w konkursie

W programie jubileuszowej edycji festiwalu znalazło się 136 filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych z 34 krajów. Wśród nich znalazły się również polskie produkcje współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. W sekcji konkursowej zostaną pokazane filmy: „Być jak Kazimierz Deyna” Anny Wieczur-Bluszcz, „Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa” Witolda Skrzyneckiego i „Igor i podróż żurawi” Evgeny’ego Rumana.

Dorota Kędzierzawska na czele jury

Międzynarodowemu jury, które oceni filmy w Konkursie Głównym będzie przewodniczyć polska reżyserka Dorota Kędzierzawska. Razem z nią nagrody przyznają także: Petri Kotwica z Finlandii, Olivier Singer z Francji, Gert Hermans z Belgii, Jaroslava Hynštová z Czech oraz Lina Paulsen z Nimiec. Filmy animowane będą oceniali: Andrzej Gosieniecki, Janet Perlman oraz Richard Despres.

Wędrujące Ale Kino!

Wędrujące Ale Kino! jest objazdową wersją poznańskiego festiwalu. Odwiedza co roku małe miejscowości w całej Polsce. W jego programie znajdują się najciekawsze filmy pokazywane na głównym festiwalu. Prezentowane filmy rywalizują o nagrodę miejscowej, dziecięcej publiczności. Najmłodsi widzowie biorący udział w projekcjach mają możliwość spotkania twórców filmów i poznania kina również od strony kamery. Najaktywniejsi uczestnicy wędrującej wersji festiwalu przyjeżdżają co roku na festiwal do Poznania.

Festiwal współfinansowany przez PISF

Tradycja festiwalu sięga lat 60-tych. Impreza przyciąga ponad dziesięć tysięcy widzów rocznie. Jej misją jest przede wszystkim umożliwienie spotkania młodej widowni z ciekawym, zróżnicowanym kinem. Ale Kino! to również promocja artystycznego, inteligentnego filmu dla dzieci i młodzieży i platforma do dyskusji dotyczącej kinematografii dla najmłodszych. Impreza jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji i szczegółowy program na stronie: www.alekino.com.

 

Na postawie informacji prasowej opracowała Paulina Bez

15.11.2012