31. Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

W dniach 1-8 grudnia 2013 w Poznaniu odbędzie się 31. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

150 filmów

W tym roku na festiwal zgłoszono rekordową ilość filmów: 240 pełnych metraży i 400 filmów krótkich z całego świata. Ostatecznie na festiwalu zostanie wyświetlonych niemal 150 filmów, podczas 113 seansów. Filmy zostaną zaprezentowane w następujących sekcjach: Konkurs filmów pełnometrażowych, Konkurs filmów krókometrażowych, Panorama dzieci , Panorama młodych, Ale Kino! Najnajmłodszego Widza, Ale Kino! z Rodziną, Kino Przed półwieczem, Ale Kino! z Piłką.

Filmy ze wsparciem PISF w programie

1 grudnia festiwal otworzą laureaci tegorocznych Platynowych Koziołków Bolek i Lolek, obchodzący w tym roku swoje 50-te urodziny. W programie festiwalu znalazły się również polskie filmy współfinansowane przez PISF: „Gabriel” Mikołaja Haremskiego, „Zdjęcie” Macieja Adamka, „Ziegenort” Tomasza Popakula, „Psubrat” Marii Zbąskiej oraz „Godzina pąsowej róży” Haliny Bielińskiej.

Wielka Przygoda z Filmem

Podczas Festiwalu odbędzie się premierowy pokaz etiud Wielkiej Przygody z Filmem zrealizowanych podczas warsztatów przez grupy młodzieży, pracujące pod opieką artystyczną takich reżyserów jak: Mikołąj Haremski, Jacek Filipiak, Michał Rosa, Tomasz Dettloff i Katarzyna Kasica.

Jury

W Jury Międzynarodowym, w zasiądą m.in. laureat Oscara Martin Strange-Hansen, Hugh O’Conor, Michael Harbaeur, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Schlingel. Równolegle działać będą również dwa składy jurorskie: Jury Młodych złożone z początkujących krytyków i filmowców, które zadecyduje o podziale Marcinów oraz Jury Dziecięce wyłonione w otwartym konkursie, które przyzna Marcinki. Wcześniej zostały przyznane Platynowe Koziołki – nagroda organizatorów za szczególne osiągnięcia w kinematografii dla młodych widzów oraz Piłkarskie Koziołki dla filmu „Piękny horyzont”.

Festiwal współfinansowany przez PISF

Tradycja festiwalu sięga lat 60-tych. Impreza przyciąga ponad dziesięć tysięcy widzów rocznie. Jej misją jest przede wszystkim umożliwienie spotkania młodej widowni z ciekawym, zróżnicowanym kinem. Ale Kino! to również promocja artystycznego, inteligentnego filmu dla dzieci i młodzieży i platforma do dyskusji dotyczącej kinematografii dla najmłodszych. Impreza jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji i szczegółowy program na stronie: www.alekino.com.

 

Na postawie informacji prasowej opracowała Paulina Bez

13.11.2013