31. Warszawski Festiwal Filmowy

9 października rozpoczyna się 31. Warszawski Festiwal Filmowy. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polskie filmy na 31. WFF

W programie WFF jak co roku znalazły się filmy polskie, koprodukowane przez Polskę lub powstałe z udziałem polskich twórców. W tym roku w programie festiwalu znalazło się 111 filmów pełnometrażowych, w tym 18 dokumentów i 3 animacje, 66 filmów krótkich, z czego 23 w konkursie, z których 3 zwycięskie filmy będą mogły w przyszłości ubiegać się o nominację do Oscara. Prezentowane filmy pochodzą 57 krajów świata, przyjedzie do nas ok. 180 filmowców z ok. 40 krajów. W konkursie międzynarodowym mamy 4 premiery światowe, 4 premiery międzynarodowe, 1 europejską, 6 premier wschodnioeuropejskich i jedna warszawską.

Konkurs Międzynarodowy

„Demon”, fot. Magnet Man Film

W Konkursie Międzynarodowym weźmie udział film Marcina Wrony „Demon”. Światowa premiera filmu odbyła się na Festiwalu Filmowym w Toronto.

– Marcin Wrona był chyba jednym z najbardziej związanych polskich reżyserów z WFF. Był dwukrotnie naszym jurorem, pokazywaliśmy jego filmy: krótkometrażowy „Człowiek magnes”, za który odebrał nagrodę z rąk Roberta De Niro na Tribeca Film Festival oraz „Chrzest”. Wspólnie z dystrybutorem zdecydowaliśmy, że pokaz „Demona” będzie oficjalną polską premierą i pokażemy go w konkursie – mówił na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Stefan Laudyn.

W jury konkursu znaleźli się poetka, krytyk i dziennikarka Elena Fanailova; dziennikarka i producentka Uljana Kim, scenarzysta i reżyser Sławomir Fabicki; reżyser, scenarzysta i dramaturg Matti Helde oraz reżyser Pavle Vučković.

Konkurs 1-2

„Nowy Świat”, fot. materiały prasowe

W konkursie poświęconym pierwszym i drugim filmom wezmą udział dwie polskie produkcje „Klezmer” Piotra Chrzana i „Nowy Świat” – wspólny debiut Elżbiety Benkowskiej, Łukasza Ostalskiego i Michała Wawrzeckiego. Filmy ocenią twórcy filmowi: Katarzyna Jungowska, Zornitsa Sophia oraz Elad Keidan.

Konkurs Wolny Duch

W Konkursie Wolny Duch przeznaczonym dla filmów niezależnych, nowatorskich i buntowniczych zostanie pokazany „Hel” w reżyserii Katii Priwieziencew i Pawła Tarasiewicza. W skład jury weszli: reżyser i scenarzysta Bodo Kox, reżyser Bence Miklauzic oraz menadżer kultury Andreas Ströhl.

Konkurs Dokumentalny

„Bracia”, fot. Wojciehc Staroń

W Konkursie Dokumentalnym weźmie udział film Wojciecha Staronia „Bracia”, którego światowa premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym w Locarno. Obraz wygrał w Szwajcarii prestiżową sekcję Tydzień Krytyki Filmowej (La Semaine de la Critique). W jury filmy będą oceniać: reżyserka Karolina Bielawska, selekcjonerka festiwalowa Dorota Lech oraz reżyserka i scenarzystka Bettina Wilhelm.

Polska klasyka

Z okazji 90-lecia Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej FIPRESCI, podczas tegorocznej edycji WFF w pozakonkursowej sekcji „Polska klasyka” odbędą się pokazy polskich filmów, które zdobyły tę nagrodę. Widzowie będą mogli zobaczyć filmy: „Cześć Tereska” oraz „Niedzielne igraszki” Roberta Glińskiego, „Ediego” Piotra Trzaskalskiego, „Sztuczki” oraz „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego.

Konkurs Filmów Krótkometrażowych

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych warszawska publiczność zobaczy trzy polskie produkcje: „Czwartek”, reż. Bruno Brejt, „Hycel”, reż. Daria Woszek oraz „Lokatorki”, reż. Klara Kochańska. Jury stanowią: reżyserzy Zuxin Hou, Paulina Skibińska oraz Matúš Vizár.

Panorama Polskich Filmów Krótkometrażowych

W pozakonkursowej sekcji prezentującej najnowszy dorobek polskich twórców filmów krótkometrażowych zostanie pokazanych 21 krótkich metraży. Pełna lista filmów znajduje się na stronie Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Rodzinny Weekend Filmowy

W ramach tej inicjatywy zostaną pokazane pełnometrażowe i krótkie filmy dla najmłodszej widowni i rodziców. Polskim akcentem będzie pokaz filmów: „Pan Toti i magiczna poduszka” oraz „Pan Toti i niby bomba” w reżyserii Grzegorza Handzlika.

CentEast

– Targi CentEast odbywają się w tym roku po raz 11. Nową szefową Targów jest od tego roku Ela Wtulich, która wcześniej przez kilka lat pracowała przy Festiwalu Kina Wschodnioeuropejskiego w Luksemburgu. CentEast jest miejscem, gdzie spotykają się osoby z branży filmowej zainteresowane filmami z Europy Wschodniej. Pokazujemy im selekcję filmów na etapie works-in-progress. W tym roku wybraliśmy 10 projektów z ok. 50 zgłoszeń. Do tego pokażemy wybór nowych polskich filmów, m.in. tych, które znalazły się w programie Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Obejrzą je zagraniczni agenci sprzedaży i selekcjonerzy festiwali. Jak dotąd swój udział potwierdziło nam 9 agentów sprzedaży oraz przedstawiciele 19 zagranicznych festiwali filmowych m.in. z Edynburga, HotDocs w Kanadzie, Karlowych Warów, Moskwy, San Sebastian, Pekinu, Wenecji oraz festiwalu Tribeca w Nowym Jorku. Myślę, że pokazywane u nas polskie filmy trafią na część z tych festiwali – opowiadał na konferencji prasowej Stefan Laudyn.

Polskie produkcje i koprodukcje biorące udział w prezentacji works-in-progress:

  • „Mnich z morza”, reż. Rafał Skalski (Polska),
  • „Plac zabaw”, reż. Bartosz M. Kowalski (Polska),
  • „The Red Captain”, reż. Michal Kollar (Słowacja, Czechy, Polska).

W programie tegorocznych Targów znajdą się:

  • CentEast Warszawa-Moskwa-Pekin, kolejna edycja prezentacji wschodnioeuropejskich works-in-progress, która odbędzie się 16 października w Warszawie. Wkrótce po prezentacji warszawskiej, selekcja works-in-progress zostanie pokazana w Moskwie (partnerem CentEast w Rosji jest firma TVINDIE), a w kwietniu 2016 r. w Pekinie, podczas Pekińskich Targów Filmowych,
  • China-Eastern Europe Film Promotion Project, prezentacja nowych, ukończonych chińskich filmów oraz works-in-progress w ramach wspólnej inicjatywy Film Factory, Pekińskich Targów Filmowych i Warszawskiej Fundacji Filmowej,
  • Pokazy Warszawskie (Warsaw Screenings), czyli odbywające się od roku 2000 pokazy wybranych najnowszych polskich filmów z angielskimi napisami,
  • Shorts Warszawa – dwa dni intensywnych warsztatów dla polskich twórców filmów krótkometrażowych,
  • FIPRESCI Warsaw Project – warsztaty dla młodych dziennikarzy i krytyków filmowych, organizowane we współpracy z Międzynarodową Federacją Krytyków Filmowych FIPRESCI.

Otwarte warsztaty montażowe

W tym roku wykładowcami otwartych warsztatów montażowych będą Agnieszka Glińska, która poprowadzi część poświęconą filmowi fabularnemu zatytułowaną „Operowanie emocjami i skrótem w filmie fabularnym”. Z kolei Marcin Kot Bastkowski, który opowie o montażu w dokumencie na przykładzie filmu Hanny Polak „Nadejdą lepsze czasy”. Otwarte warsztaty montażowe odbędą się w środę 14 października w godz. 10.30-13.45 w Kinotece. Organizatorem warsztatów jest Polskie Stowarzyszenie Montażystów.

31. Warszawski Festiwal Filmowy odbędzie w dniach 9-18 października 2015.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie Festiwalu: www.wff.pl.

05.10.2015