32. AFI Fest w Los Angeles

W tym roku w dniach 8-15 listopada odbędzie się 32. AFI Fest w Los Angeles.

Festiwal specjalizuje się w prezentacji debiutów oraz drugich filmów i dokumentów. Ponadto w ramach festiwalu odbywają się pokazy kina światowego, retrospektywy, pokazy specjalne oraz dyskusje.

„Fuga” w sekcji World Cinema

AFI Fest to prestiżowe wydarzenie, na którym w tym roku nie zabraknie również polskich akcentów. Sekcja World Cinema zaprezentuje najbardziej znane międzynarodowe filmy roku i zawiera 28 tytułów z 27 krajów. W programie festiwalu możemy znaleźć „Fugę” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. W drugim pełnometrażowym filmie Agnieszki Smoczyńskiej, grana przez Gabrielę Muskałę główna bohaterka, traci pamięć, zmienia swoją osobowość, a gdy po dwóch latach wraca do starego życia, zarówno ona jak i otoczenie muszą zmierzyć się z nową rzeczywistością. Światowa premiera filmu odbyła się w Cannes, film został także nagrodzony na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz festiwalu w Sitges. 

„III” w programie filmów krótkich

Wśród filmów krótkometrażowych jedynym polskim filmem jest animacja „III” Marty Pajek wyprodukowana przez Animoon.

12-minutowa animacja Marty Pajek to sugestywna opowieść o relacji między dwójką kochanków. Kobieta i mężczyzna w średnim wieku spotykają się w poczekalni i natychmiast zbliżają się do siebie. On pomaga jej zdjąć ciężkie, czarne futro, pod którym ona jest naga. Tak rozpoczyna się wspólna gra polegająca na naprzemiennym uwodzeniu i obnażaniu się wzajemnie i która z czasem staje się coraz bardziej brutalna. „III” to portret kobiety w wyczerpującej relacji z mężczyzną, która przyciąga i odpycha z jednakową siłą. Film jest trzecią częścią tryptyku „Figury niemożliwe i inne historie”.

Film pokazywany był m.in. na festiwalu w Cannes.

Pokazy specjalne „Zimnej wojny”

W ramach pokazów specjalnych odbędą się projekcje „zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego. Film jest polskim kandydatem do Oscara. W tej sekcji pokazanych zostanie 11 tytułów.

Joanna Kulig gościem festiwalu

Ponadto podczas 32. AFI Fest w panelu organizowanym przez Hollywood Reporter, który poświęcony będzie filmom niezależnym udział weźmie Joanna Kulig, która obecnie promuje film „Zimna wojna”, który jest polskim kandydatem do Oscara®. W panelu oprócz polskiej aktorki wezmą udział: Willem Dafoe, Richard E. Grant, Kathryn Hahn, Felicity Jones, Thomasin McKenzie, Rosamund Pike oraz John C. Reilly.

AFI Fest

Każdej jesieni w ramach AFI FEST American Film Institute prezentuje najlepsze ich zdaniem filmy z całego świata. W 30-letniej historii imprezy podczas festiwalu AFI FEST prezentowano wiele filmów, które następnie zdobyły nominacje i statuetki Oscara.

Więcej informacji: www.afi.com/afifest


18.10.2018

Galerie zdjęć