Ruszył 32. Warszawski Festiwal Filmowy

7 października 2016 r. rozpoczął się 32. Warszawski Festiwal Filmowy. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

32. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Organizatorem WFF jest Warszawska Fundacja Filmowa. W programie 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego znalazło się 5 sekcji konkursowych: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs 1 – 2 (debiuty i drugie filmy), Konkurs Wolny Duch (kino niezależne i nowatorskie), Konkurs Filmów Dokumentalnych oraz Konkurs Filmów Krótkometrażowych. W jury każdego z konkursów zasiadają profesjonaliści z branży filmowej.

Fenomenalny wybór filmów

„Dziękuję Państwu za to, że tak chętnie bierzecie udział w projekcjach filmów festiwalowych. Dziękuję Stefanowi Laudynowi, dyrektorowi Festiwalu za fenomenalny wybór niezwykle ważnych i pięknych filmów, wśród których znalazły się także tytuły reprezentujące polskie kino. Pamiętajmy, że Warszawski Festiwal Filmowy to jedyne w Polsce wydarzenie akredytowane przez FIAPF, co stawia go na równi w festiwalami w Berlinie czy Cannes. To tutaj możemy budować naszą silną międzynarodową obecność i prestiż” – mówiła podczas gali otwarcia festiwalu dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka.

Mnóstwo premier w programie

W tegorocznym programie festiwalu znalazły się m.in. filmy takie jak „To tylko koniec świata” Xaviera Dolana, „Zabliźnione serca” Radu Jude czy dokument „Dennis Hopper: Uneasy Rider” Hermanna Vaske.

Polskie filmy w konkursach

W Konkursie Głównym wśród 15 tytułów z całego świata znalazły się polskie filmy i koprodukcje. Na Festiwalu 8 października odbyła się światowa premiera współfinansowanego przez PISF nowego filmu Adama Guzińskiego „Wspomnienie lata” – rozgrywająca się w latach 70. opowieść o dorastaniu. Obok „Wspomnienia lata” w konkursie głównym o nagrody powalczy także film Anki i Wilhelma Sasnali „Słońce, to słońce mnie oślepiło”, prezentowany wcześniej podczas MFF w Locarno. Kolejnym tytułem związanym z Polską jest koprodukcja turecko-niemiecko-francusko-polska „Światło i cień” (Clair Obscur) w reżyserii Yeşim Ustaoğlu. Światowa premiera tego filmu miała miejsce podczas MFF w Toronto. Filmy w tej sekcji oceni jury w składzie: Ralitza Petrova (Bułgaria), Maria Sadowska (Polska), Bence Fliegauf (Węgry), Mehmet Can Mertoğlu (Turcja) i Rodrigo Plá (Meksyk).

W konkursie debiutów i filmów drugich znalazły się dwie koprodukcje: litewsko-polski „Święty” w reżyserii Andriusa Blazeviciusa oraz polsko-grecki „Park” Sofii Exarchou. Swój film „Plac zabaw” w konkursie 1-2 prezentuje Bartosz M. Kowalski (premiera filmu odbyła się w San Sebastian, film zdobył nagrodę za najlepszy debiut reżyserski na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni). Te tytuły wraz z 13 innymi produkcjami oceni jury w składzie: Iza Igel (Polska), Reza Dormishian (Iran), Rafael Palacio Illingworth (Stany Zjednoczone).

Wśród 15 tytułów prezentowanych w Konkursie Dokumentalnym znalazł się nagrodzony w Locarno film Anny Zameckiej „Komunia”. Wraz z 14 innymi tytułami polska produkcja powalczy o nagrody przyznawane przez jury w składzie: Pietra Brettkelly  (Nowa Zelandia), Wojciech Kasperski (Polska), Žiga Virc (Słowenia).

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych zostaną pokazane 3 polskie produkcje: „Baraż” Tomasza Gąssowskiego, „Bed Side Story” Michała Łubińskiego oraz „Pierwszy Polak na Marsie” Agnieszki Elbanowskiej. Warto pamiętać, że zwycięzcy tej sekcji mogą się ubiegać o Oscara, Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe 2016

W programie 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego znalazła się także sekcja Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe 2016, gdzie są prezentowane animacje, filmy fabularne i dokumentalne. W tym programie znalazły się 22 filmy, m.in. pokazywany na MFF w Toronto „Romantik” Mateusza Rakowicza, nagrodzona na „Łodzią po Wiśle” i MFF T-Mobile Nowe Horyzonty „Nauka” Emi Buchwald oraz docenione na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a także we Wrocławiu i Koszalinie  „Więzi” Zofii Kowalewskiej. Natomiast w ramach pozakonkursowych Pokazów Specjalnych odbędzie się w Warszawie premiera filmu „Prawdziwe zbrodnie” („True Crimes”) w reżyserii Alexandrosa Avranasa, w którym główne role zagrali Jim Carrey, Charlotte Gainsbourg, Agata Kulesza i Robert Więckiewicz. Obraz jest koprodukcją polsko-amerykańską.

W zestawie filmów krótkometrażowych dla dzieci znalazły się natomiast 2 odcinki serialu o Panu Totim: „Pan Toti i czarodziejska różdżka” oraz „Pan Toti i nudne kapcie”. Autorami filmów są Grzegorz Handzlik i Jaroslav Baran.

W sekcji Polska Klasyka organizatorzy zaprezentują w tym roku 3 odnowione cyfrowo filmy Andrzeja Kondratiuka: „Hydrozagadkę”, „Wniebowziętych” i „Gwiezdny pył”. Dwa pierwsze tytuły będą prezentowane z angielskimi napisami.

Festiwalowa nowość: Warsaw Meetings

Ola Salwa – koordynatorka programu branżowego 12. Targów CentEast przedstawiła podczas konferencji prasowej nową inicjatywę festiwalu. „W tym roku odbędą się po raz pierwszy współfinansowane przez PISF Warsaw Meetings. Będą to specjalnie zaprojektowane spotkania dla producentów z Europy, którzy chcieliby realizować koprodukcje międzynarodowe, lub już takie koprodukcje realizują. Będą to producenci z Polski, ale także z Rumunii, Bułgarii czy Francji. Specjalnie dla nich odbędą się prezentacje tego, co inne europejskie kraje mogą im zaoferować. Jak państwo wiedzą, w wielu krajach istnieją bardzo dobrze funkcjonujące instytuty sztuki filmowej, w tym oczywiście w Polsce. PISF jest bardzo chwalony za granicą m.in. za to, że mamy stabilny system finansowania produkcji filmowej. Będziemy chcieli zachęcić producentów, żeby połączyli siły – nie tylko w swoim kraju, ale także międzynarodowo. Będziemy także prezentować różne możliwości współpracy” – podkreśliła Salwa. Szczegółowy program 12. Targów CentEast zostanie ogłoszony pod koniec września.

Filmy z 61 krajów w programie 32.WFF

Do organizatorów Warszawskiego Festiwalu Filmowego w tym roku wpłynęło ponad 5000 zgłoszeń. W programie imprezy znajdzie się 111 filmów pełnometrażowych oraz 64 filmy krótkometrażowe, zarówno w konkursach jak i sekcjach pozakonkursowych. Zaprezentowane zostaną filmy z 61 krajów. Filmem otwarcia będzie nagrodzony w Wenecji „Honorowy obywatel” Gastona Duprata i Mariano Cohna. Film zamknięcia 32. WFF to „Odyseja” w reżyserii Jerome Salle’a. Tegoroczne obiekty festiwalowe to Multikino Złote Tarasy oraz mieszcząca się w Pałacu Kultury i Nauki Kinoteka. Przedsprzedaż biletów na 32. WFF ruszyła 29 września.

Więcej informacji: www.wff.pl.

Marta Sikorska, Magda Wylężałek

10.10.2016