32. WFF: pierwsze tytuły z programu

W programie 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, jak co roku znalazły się filmy polskie oraz filmy powstałe przy udziale polskich filmowców. Współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej wydarzenie odbędzie się w dniach 7-16 października 2016 r. w Kinotece i Multikinie Złote Tarasy. Poniżej przedstawiamy pierwsze tytuły upublicznione przez organizatorów. 

Polskie filmy i koprodukcje w programie 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego:

Konkurs Międzynarodowy

 • „Wspomnienie lata”, reż. Adam Guziński (Polska 2016), 90 min. Premiera światowa. 

Lata 70. w prowincjonalnym miasteczku. Nastoletni Piotrek spędza wakacje z matką. Okazuje się, że jest to najważniejsze lato w życiu chłopca.

 • „Słońce, to Słońce mnie oślepiło”, reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal (Polska, Szwajcaria 2016), 74 min. Premiera polska.

„Słońce, to Słońce mnie oślepiło”. Fot. Wilhelm Sasnal.

Co tak naprawdę oznacza spotkanie z Obcym – tak w wymiarze jednostkowym, jak również w społecznym, szczególnie w czasach narastającego nacjonalizmu i ksenofobii w krajach takich jak Polska? Film był pokazywany w sekcji Signs of Life podczas 69. Festiwalu Filmowego w Locarno.

 • „Światło i cień”, reż. Yeşim Ustaoğlu (Turcja, Niemcy, Polska, Francja 2016), 106 min. Premiera europejska.

„Światło i cień”. Fot. materiały prasowe

Zmysłowy portret dwóch kobiet pozbawionych prawa do odkrywania siebie, do kochania i bycia kochanymi w relacji, którą wybiorą. A wszystko to w kraju rozdartym między nowoczesnością i tradycją. Autorem muzyki jest Antoni Komasa-Łazarkiewicz, a za montaż odpowiadała Agnieszka Glińska. Polskim koproducentem jest firma Aeroplan Film. Światowa premiera filmu odbędzie się podczas 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

Konkurs 1-2

 • „Plac zabaw” reż. Bartosz M. Kowalski (Polska 2016), 82 min.

Dwóch zwykłych chłopaków nudzi się w letnie popołudnie, szukają rozrywki… i niestety ją znajdują. Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami dramat koncentruje się na psychopatologii młodzieży. Światowa premiera filmu odbędzie się w ramach 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian, gdzie bierze udział w Konkursie Głównym.

 • „Park”, reż. Sofia Exarchou (Grecja, Polska 2016), 100 min. Premiera polska.

Biedne greckie rodziny zamieszkują zrujnowaną wioskę olimpijską w Atenach. Portret młodego pokolenia, które zostało zdradzone i pozbawione przyszłości. Autorem zdjęć jest Monika Lenczewska. Polskim koproducentem jest firma Madants.

 • „Święty”, reż. Andrius Blaževičius (Litwa, Polska 2016), 93 min. Premiera światowa.

Rok 2008 w prowincjonalnym litewskim mieście. Vytas szuka pracy, szuka romansu i na koniec Jezusa. Ponoć ktoś widział go na mieście. Polskim koproducentem jest firma No Sugar Films.

Konkurs Filmów Dokumentalnych

 • „Komunia”, reż. Anna Zamecka (Polska 2016), 80 min. Premiera polska.

„Komunia”. Fot. Otter Films

14-letnia Ola nie tylko opiekuje się ojcem i autystycznym bratem, ale przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość. Przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość. Film został nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Locarno, gdzie brał udział sekcji Tydzień Krytyki Filmowej (La Semaine de la Critique).

Pokazy Specjalne

 • „True Crimes”, reż. Alexandros Avranas (Stany Zjednoczone, Polska 2016), 100 min. Premiera światowa. 

„True Crimes”. Fot. materiały prasowe

Thriller psychologiczny zainspirowany artykułem Davida Granna zamieszczonym w 2008 roku w New Yorkerze opowiadającym o zabójstwie biznesmena, którego szczegóły pokrywały się z opisami z pewnej książki. Występują m.in. Jim Carrey, Charlotte Gainsbourg, Agata Kulesza, Robert Więckiewicz, Piotr Głowacki, Anna Polony, Zbigniew Zamachowski. Opus Film jest polskim koproducentem.

 • „Opowieści z Meksyku”, reż. Carlos Carrera, Daniel Gimenez Cacho, Carlos Bolado, Ernesto Contreras, Alfonso Pineda Uolla, Alejandro Valle, Ivan Avila Duenas, Natalia Beristain (Meksyk, Polska 2016), 120 min. Premiera światowa.

Osiem różnych historii – rozgrywających się w tym samym pokoju, na przestrzeni 100 lat – będących metaforą historii Meksyku. Autorem muzyki jest Jan A.P Kaczmarek, a autorem zdjęć Bogumił Godfrejów. Koproducentem z Polski jest firma No Sugar Films.

Konkurs Filmów Krótkometrażowych

 • „Pierwszy Polak na Marsie”, reż. Agnieszka Elbanowska (Polska 2016), 39 min. Premiera światowa.

W galaktyce Drogi Mlecznej, na trzeciej od Słońca planecie Układu Słonecznego, Kazimierz, lat 68, montuje urządzenie do łączności z kosmosem.

 • „Bed Side Story”, reż. Michał Łubiński (Polska 2016), 5 min. Premiera światowa.

Opowieść o nieoczekiwanej nocnej wizycie oraz o nastolatku, który musi się zmierzyć z tym, co dotychczas uważał za bajkę.

 • „Baraż”, reż. Tomasz Gąssowski (Polska 2016), 30 min. Premiera światowa.

38-letni Zyga próbuje wyjaśniać Witkowi, na czym polegają rządzące światem zasady. Sam nie zawsze się do nich stosuje, co nie uchodzi uwadze bystrego synka.

Przedsprzedaż biletów

Przedsprzedaż biletów rozpocznie się w czwartek 29 września w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Więcej informacji znajduje się na stronie: wff.pl.

Informacja prasowa

05.09.2016

Galerie zdjęć