33. Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

W dniach 29 listopada – 6 grudnia w Poznaniu odbędzie się 33. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF.

160 produkcji z całego świata

W programie 33. edycji festiwalu znalazło się 160 produkcji w tym 55 pełnometrażowych i 105 krótkometrażowych. 83 z nich to filmy animowane. Filmy pochodzą z 34 krajów, w dużej mierze z Europy (w tym 3 pełne metraże i 18 krótkich filmów z Polski), ale także z krajów odległych, takich jak: Singapur, Meksyk, Brazylia, Australia, Islandia, Gwatemala, Indie, Nowa Zelandia, Korea Południowa.

Wśród polskich produkcji pokazywanych w tym roku znalazły się m.in. „Klub włóczykijów” Tomasza Szafrańskiego, animacja „Proszę słonia” Witolda Giersza po cyfrowej rekonstrukcji czy serial animowany „Parauszek” wyprodukowany przez Se-Ma-For.

Nagrody

Prezentowane w sekcjach konkursowych filmy będą się ubiegały o cztery nagrody Złotych Koziołków. Dwie nagrody za najlepszy film krótkometrażowy (dla dzieci i dla młodzieży) przyzna jury pod przewodnictwem Paula Driessena. Dwie nagrody za najlepszy film pełnometrażowy (dla dzieci i dla młodzieży) przyzna jury pod przewodnictwem Magdaleny Łazarkiewicz. Swoje nagrody przyzna także jury dziecięce (Marcinki) i młodzieżowe (Marciny).

Po raz pierwszy na festiwalu zostanie wręczona nagroda PKO Banku Polskiego, Partnera Głównego festiwalu, „Ale debiut!” dla reżysera, twórcy najlepszego debiutu w konkursie. Tradycyjnie swoje nagrody przyzna także Europejskie Stowarzyszenie Filmu dla Dzieci ECFA oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Platynowe Koziołki dla Zofii Ołdak, Jerzego Armaty i Paula Driessena

W tym roku nagrody honorowe festiwalu za całokształt twórczości – Platynowe Koziołki – otrzymają: autorka filmów animowanych Zofia Ołdak, krytyk i historyk kina Jerzy Armata oraz twórca filmów animowanych, nominowany do Oskara, laureat wielu festiwali na całym świecie Paul Driessen.

33. edycja Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Pełen program festiwalu jest dostępny na stronie: www.alekino.com.

20.11.2015