33. Warszawski Festiwal Filmowy

W dniach 13-22 października odbędzie się 33. Warszawski Festiwal Filmowy. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF. 

W tym roku na Warszawski Festiwal Filmowy nadesłano ponad 4500 filmów z 99 krajów. „To jest chyba nasz rekord i ta liczba wzrasta co roku” – podkreślał na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Stefan Laudyn mówiąc, że w wyniku starannej selekcji w programie 33. WFF znalazło się 119 filmów pełnometrażowych i 76 krótkometrażowych z 36 krajów.

5 sekcji konkursowych, 28 światowych premier

Program 33. Warszawskiego Festiwalu to 10 sekcji, w tym 5 sekcji konkursowych: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs 1 – 2, Konkurs Dokumentalny, Konkurs Wolny Duch i Konkurs Filmów Krótkometrażowych. „Te sekcje zawierają bardzo dużo filmów premierowych – najczęściej są to premiery nie tylko polskie, ale światowe, międzynarodowe i europejskie. W programie mamy 28 premier światowych, 27 międzynarodowych i 13 europejskich” – mówił Stefan Laudyn, który następnie przedstawił sekcje pozakonkursowe: Pokazy Specjalne, Polska Klasyka, Odkrycia, Rodzinny Weekend Filmowy, Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe z 2017 roku oraz Pokazy Specjalne Animowane Szaleństwo.

Polacy w składach jurorskich

Filmy w sekcjach konkursowych będzie oceniać 8 składów jurorskich. Wśród jurorów znajdą się Polacy: Jan Hryniak (Konkurs Międzynarodowy), Agnieszka Dziedzic (Konkurs 1 – 2), Sławomir Wasiński (jury NETPAC), Kuba Armata (jury FIPRESCI), ks. Witold Kawecki (Jury Ekumeniczne), Agnieszka Elbanowska (jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych), Anna Zamecka (Konkurs Dokumentalny), Tomasz Gąssowski (Konkurs Wolny Duch).

„Od tego roku aż 4 zwycięskie filmy w konkursie krótkich metraży mają otwartą drogę do Oscara. Takich festiwali otwierających w Polsce tę drogę jest naprawdę niewiele” – podkreślał Stefan Laudyn.

Polskie filmy w konkursach

W Konkursie Głównym wśród 15 tytułów z całego świata znajdą się polskie filmy i koprodukcje. Światową premierę w tej sekcji będzie miał współfinansowany przez PISF nowy film Andrzeja Jakimowskiego „Pewnego razu w listopadzie”. Jest to także Film Otwarcia. W tym konkursie o nagrody powalczą także nowe filmy Roberta Glińskiego („Czuwaj”) oraz Urszuli Antoniak („Pomiędzy słowami”).

W Konkursie 1 – 2 , prezentującym debiuty i filmy drugie wśród 16 tytułów widzowie będą mogli obejrzeć film Bodo Koxa „Człowiek z magicznym pudełkiem” oraz „Catalinę” Denijala Hasanovića.

W Konkursie Dokumentalnym wśród 15 tytułów znalazły się 2 filmy polskich twórców: „Hugo” Wojciecha Klimali i Mateusza Wajdy oraz „Witaj w kryminale, papieżu Franciszku” Janusza Mrozowskiego. Ten drugi tytuł zaraz po światowej premierze na 33. WFF zostanie zaprezentowany na pokazie specjalnym w Watykanie, a gościem specjalnym warszawskiego pokazu będzie ksiądz Janvier Marie Gustave Yameogo – jeden z bohaterów filmu.

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych znajdą się 3 filmy z Polski: „Jak zostać papieżem” Justyny Mytnik, „Milczenie polskich owiec” Macieja Stuhra oraz „Zalesie” Julii Zborowskiej. W pozostałych sekcjach prezentujących filmy krótkometrażowe zostaną pokazane polskie filmy docenione na światowych festiwalach m.in. animacja „Dziwny przypadek” Zbigniewa Czapli, dokumenty „Miss Holocaust” Michaliny Musielak, „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały oraz krótkie fabuły m.in. „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej i „Koniec widzenia” Grzegorza Mołdy.

Warsaw Industry Days

Tegoroczne wydarzenia branżowe na Warszawskim Festiwalu Filmowym odbędą się pod nazwą Warsaw Industry Days w dniach 19-21 października 2017. Organizatorem Warsaw Industry Days jest Warszawska Fundacja Filmowa, a głównym partnerem Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W programie Warsaw Industry Days znajdą się:

  • Pitch&Meet. Warsaw Coproduction Meetings – to projekt skierowany zarówno do polskich jak i zagranicznych twórców filmowych. Zakłada on umożliwienie prezentacji, tworzących się projektów polskim i zagranicznym profesjonalistom branży filmowej oraz szeroko pojętą interakcję oraz wymianę uwag i idei w czasie spotkań „one on one”; organizowany z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej (www.pisf.pl/aktualnosci/zgloszenia/pitch-meet-warsaw-co-production-meetings-nabor-2017)
  • First Cut Lab – zaproszeni eksperci oglądają pierwszą wersję montażową filmu, a potem sugerują poprawki; organizowany z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej (www.pisf.pl/aktualnosci/first-cut-lab-nabor-do-15-wrzesnia)
  • Pokazy Warszawskie – organizowane od 2000 roku. Najnowsze polskie filmy, w tym koprodukcje, które mają międzynarodowy potencjał, zostaną zaprezentowane zagranicznym agentom sprzedaży, dystrybutorom i selekcjonerom festiwalowym
  • Warszawskie Works-In-Progress: prezentacje wybranych polskich filmów na etapie produkcji, w tym koprodukcji z Polską; analogiczne do Targów CentEast (2005-2016)
  • Doc Lab Poland: prezentacje filmów dokumentalnych na różnym etapie produkcji i post-produkcji. organizowane przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego
  • Warsaw Next: warsztaty dla młodych polskich filmowców (organizowane od 2011), którzy mają na koncie co najmniej jeden film krótkometrażowy; spotkania z profesjonalistami z Polski i zagranicy, wykłady, udział w Warsaw Industry Days
  • FIPRESCI Warsaw Critics Project – warsztaty dla młodych dziennikarzy i krytyków filmowych z Europy Wschodniej; organizowane od 2006 wspólnie z FIPRESCI
  • Otwarte Warsztaty „Sztuka Montażu”, organizowane (od 2004) wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Montażystów.

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej 33. Warszawski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 13 – 22 października.

Więcej informacji: www.wff.pl.

06.10.2017