36. Ale Kino! w Poznaniu

W dniach 2-9 grudnia w Poznaniu odbywa się 36. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Ale Kino! to ponad 150 filmów (pełnometrażowych i krótkometrażowych), ponad 100 seansów, ponad 200 gości, ponad 20 tysięcy widzów. Filmy konkursowe wyłoniono spośród trzech i pół tysiąca nadesłanych zgłoszeń. Poza konkursem funkcjonują także sekcje specjalne: Panorama, Ale Kino! z piłką Ale Kino! z historią, Ale Kino! z rodziną czy Ale Kino! najnajmłodszego widza. Odbywają się również liczne wydarzenia towarzyszące: Wielka Przygoda z Filmem, Warsztaty Filmuj z Gwiazdą, Ale Kino! Mikołaj na Wspólnej, działania z Polską Światłoczułą, a do tego Industry/ Education Pro czy Forum Nauczycieli i Filmowców przeznaczone dla profesjonalistów z branży oraz pedagogów z pasją.

Podczas gali otwarcia zatytułowanej „Sto lat. Wspólna radość” publiczność obejrzy filmy z krajów, które – podobnie jak Polska – odzyskały niepodległość sto lat temu (m.in. Czech, Słowacji, Estonii i Armenii). Na specjalnym seansie „Animatic. Bajki z Poznania” goście festiwalu będą świętować urodziny Poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego – związani z jego Katedrą Animacji artyści od lat tworzą wybitne dzieła w TV Studiu Filmów Animowanych. Na gali finałowej zagra Wacław Zimpel.

Ale atmosfera!

Filmy walczą o nagrody: Złotych Koziołków od dorosłych jurorów oraz Marcinków (od jury dziecięcego) i Marcinów (od jury młodych). Jak podkreślają organizatorzy liczy się atmosfera.

Ale historia!

Ale Kino! obchodzi w tym roku 55. urodziny, jest zatem jednym z najstarszych festiwali filmowych w Polsce oraz jednym z najstarszych festiwali filmów dla dzieci i młodzieży w Europie. Pierwsze poznańskie pokazy odbywały się od 1963 roku w Kinie Pałacowym. Festiwal od lat jest marką doskonale rozpoznawalną w branży na całym świecie. Ma też swoją wierną publiczność – pierwsi widzowie przyprowadzają dziś na seanse nie tylko swoje dzieci, ale i wnuki, bo mają poczucie, że wspólne oglądanie, przeżywanie i dyskutowanie o filmach to coś niepowtarzalnego i cennego. Bilety na szkolne seanse rozchodzą się już pierwszego dnia. Bilety na filmy są dostępne cenowo (8 i 5 zł).

Ale widownia!

Ale Kino! jest festiwalem nie tylko dla najmłodszych. Przedpołudniami festiwal oblegają dzieci (takie, które dopiero uczą się chodzić i mówić i takie, które zawędrowały już do przedszkola czy szkoły). Wieczorne seanse wypełnione są przez młodzież i dorosłych.

Ale pasja!

Organizatorów festiwalu fascynuje dobre kino: otwarte na różne sposoby widzenia świata i biegle władające wieloma filmowymi językami. Z radością pokazują premiery, z nostalgią przypominają obrazy klasyczne i zapomniane. Nagradzają filmy uznane i te, które dopiero wchodzą na ekrany. Zapraszają nestorów kina i filmowych debiutantów, a przede wszystkim widzów. Przyznają, że kieruje nimi – poza wszystkim innym – także zdrowo pojęty egoizm: przenoszą swoje filmowe pasje na kolejne pokolenia, żeby na starość mieć z kim obejrzeć dobry film i móc pogadać nie tylko o kinie. Dzięki temu festiwal od lat się rozwija i zyskuje nowych widzów.

Ale Kino! Industry/Education Pro

Sekcja Industry skierowana jest do branży. Jej celem jest wsparcie rozwoju polskiego kina dla dzieci i młodzieży. W programie zaplanowano m.in. pitching 10 polskich projektów znajdujących się na różnych etapach rozwoju, od konceptu do postprodukcji.

Seanse odbywają się w Multikinie 51, Kinie Pałacowym i na Scenie Wspólnej w Poznaniu. Organizatorem festiwalu jest Centrum Sztuki Dziecka.

Więcej informacji: alekino.com.

Na podstawie informacji prasowej 


27.11.2018