36. Festiwal w Gdyni rozpoczęty

Michał Chaciński
Dyrektor artystyczny gdyńskiego festiwalu Michał Chaciński. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

Rozpoczął się 36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Gali otwarcia towarzyszyło wręczenie Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Uroczyste rozpoczęcie corocznego święta polskiego kina odbyło się w Teatrze Muzycznym w Gdyni.  Wśród gości gali znaleźli się m.in. Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Ceremonia otwarcia festiwalu rozpoczęła się od pożegnania kończącego pięcioletnią pracę na stanowisku dyrektora artystycznego festiwalu Mirosława Borka. – Życzymy ci z całego serca, żebyś zrobił wspaniałe filmy – mówił dyrektor festiwalu Leszek Kopeć. – Nie myślałem, że tak przyjemnie jest odchodzić – odpowiedział Mirosław Bork, odbierając z rąk dyrektora FPFF w Gdyni pamiątkowe zdjęcie z ekipą współtworzącą festiwal.

 

Prowadzący galę dyrektor Teatru Muzycznego Maciej Korwin oraz aktorka Anna Maria Urbanowska przedstawili składy jury Konkursu Głównego oraz Konkursu Młodego Kina. Następnie zaprezentowano fragmenty filmów ubiegających się o tegoroczne Złote Lwy dla najlepszego filmu.

 

Chwilę później głos zabrał dyrektor artystyczny 36. Edycji FPFF Michał Chaciński. – Festiwal się zmienia, bo zmienia się polska kinematografia. W ostatnich latach produkujemy coraz więcej filmów i mam wrażenie, że dla widzów coraz trudniejsze staje się to, by wyłuskać w odpowiedni sposób te najlepsze z naszych dokonań. Bardzo chciałbym, żeby festiwal w Gdyni pomógł w promocji tych właśnie najlepszych dokonań polskiego kina – mówił Chaciński. – Witam w domu polskiego kina – dodał.

 

Zwrócił też uwagę na znaczącą rolę, jaką w programie imprezy odegra klasyka kina polskiego, określając tegoroczną edycję mianem „festiwalu mistrzów”, których filmy znalazły się w programie i z którymi można będzie się spotkać podczas prezentacji, warsztatów i debat.  

 

Uroczystego otwarcia festiwalu dokonał prezydenta Gdyni, Wojciech Szczurek

 

W ramach gali otwarcia 36.  Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbyła się także uroczystość wręczenia Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

06.06.2011