"36" zwycięża 7. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Tajski film „36” w reżyserii Nawapola Thamrongrattanarita został wybrany przez People’s Jury najlepszym filmem konkursowej sekcji Nowe Kino Azji 7. Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Wyróżnienie trafiło do debiutu Anthony’ego Chena, „Ilo Ilo”. Festiwal był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wygrywa film z Tajlandii

Powołane w drodze konkursu, trzynastoosobowe jury festiwalu, w skład którego weszli pasjonaci azjatyckiego kina, amatorzy i półprofesjonaliści, nagrodziło „36” Nawapola Thamrongrattanarita za propozycję, w której odważne rozwiązanie wizualne, stanowi integralną część opowieści o roli pamięci, coraz częściej zastępowanej przez cyfrową rejestrację. Za połączenie tej perpektywy z prostą, nostalgiczną historią o rodzącym się uczuciu.

Wyróżnienie dla „Ilo Ilo”

Jurorzy Pięciu Smaków postanowili także wyróżnić film, w którym reżyserowi udaje się opowiedzieć o dynamicznych relacjach międzyludzkich, w osobisty i bezpretensonalny sposób: „Ilo Ilo” Anthony’ego Chena. – Doceniamy oszczędne użycie artystycznych środków, które pozwala nam zachwycić się detalami tej z pozoru zwyczajnej historii – uzasadniali swój wybór członkowie People’s Jury. W skład jury weszli: Maciej Białoruski, Adam Cybulski, Adam Horowski, Martyna Kleszcz, Bogna Konior, Maja Korbecka, Magda Malinowska, Robert Mróz, Weronika Nowak, Krzysztof Osica, Magdalena Stępień, Marcin Szot i Sławomir Wasiński.

Repliki we Wrocławiu i Koszalinie

Uroczysty seans zamknięcia 7. edycji Festiwalu Filmowego Pięciu Smaków odbył się w Kinie Muranów w niedzielę, 10 listopada. Filmem zamknięcia był oparty na debiutanckiej powieści Josepha Conrada „Hanyut. Szaleństwo Almayera”, wyreżyserowany przez U-Wei Bin Haji-Saariego. Zdjęcia do filmu zrealizował Arkadiusz Tomiak. Do 14 listopada trwa replika festiwalu w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu, a między 15 a 17 listopada wybrane tytuły pokazywane są w Kinie Kryterium w Koszalinie w ramach projektu Pięć Smaków Migruje.

 

Więcej o festiwalu Pięć Smaków: www.piecsmakow.pl.

 

Informacja prasowa

12.11.2013