39. Ińskie Lato Filmowe

39. Ińskie Lato Filmowe odbędzie się w dniach 10-19 sierpnia. Ińskie Lato Filmowe to jedna z najstarszych cyklicznych imprez filmowych w Polsce, propagująca filmy o wysokich wartościach artystycznych. Festiwal jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wydarzenie nominowane do Nagród PISF

 

– Niewątpliwym atutem Ińskiego Lata Filmowego jest bliskość twórców i widzów – mówił podczas rozmowy z PISF Przemysław Lewandowski, kierujący festiwalem. Warto podkreślić, iż Ińskie Lato Filmowe było nominowane do 5. Nagród PISF w kategorii Krajowe wydarzenie filmowe.

Kino naszych sąsiadów

39. Ińskie Lato Filmowe odbędzie się w dniach 10-19 sierpnia. Program imprezy od wielu lat koncentruje się szczególnie na kinematografii Europy Wschodniej oraz zjawiskach, które dotykają tematyki odrębności kulturowej w kinie światowym. W tegorocznym programie z najdzie się m.in. sekcja filmowa „Kino naszych sąsiadów – filmy czeskie i słowackie”. Widzowie festiwalu obejrzą w tym programie takie tytuły jak „Dowód osobisty” Ondřeja Trojana, „Lidice” Petra Nikolaeva czy „Cygana” Martina Šulíka.

Filmy z Bliskiego Wschodu

W programie znajdzie się także sekcja „Za cieśninę Bosfor – przegląd filmów z Bliskiego Wschodu”.

Podczas festiwalu obejrzeć będzie można filmy fabularne m.in. takich twórców jak Nuri Bilge Ceylan, Semih Kaplanoğlu, Asghar Farhadi, a także filmy dokumentalne o regionie.

Filmy dokumentalne w Ińsku

Podczas Ińskiego Lata Filmowego widzowie będą mogli obejrzeć najnowsze produkcje dokumentalne. W cyklu „Dokumenty świata – obrazy współczesności” zaprezentowane zostaną takie tytuły jak „Ambasador” Madsa Brüggera, czy nagrodzony podczas 9. Planete+ Doc „Prezydent Nowej Atlantydy” Jona Shenka.

 

W ramowym programie 39. edycji imprezy znajdą się także następujące cykle filmowe:

  • Najnowsze kino polskie (przegląd najciekawszych polskich produkcji fabularnych i dokumentalnych, filmy krótkometrażowe i długometrażowe, spotkania z twórcami)
  • Pokazy przedpremierowe
  • Filmowe retrospektywy
  • Zaprzyjaźnione festiwale w Ińsku (m.in. Konstelacja Szczecin – przegląd filmów artystów przedwojennych związanych ze Szczecinem)
  • Sezon 2011/2012 – największe filmowe wydarzenia
  • Filmy i bajki dla dzieci

Na stronie internetowej festiwalu można już zamawiać karnety na całość imprezy w cenie 160 zł. Więcej informacji o 39. Ińskim Lecie Filmowym: www.ilf.org.pl.

18.06.2012