4. edycja Festiwalu Filmoteki Szkolnej

W dniach 10-11 czerwca 2013 r. w Warszawie odbyła się 4. edycja Festiwalu Filmoteki Szkolnej, który jest podsumowaniem efektów całorocznej pracy z filmem uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, w ramach programu edukacyjnego Filmoteka Szkolna. Wydarzenie jest wspólnym przedsięwzięciem PISF -Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Efekty specjalne edukacji

W czwartej edycji Festiwalu Filmoteki Szkolnej wzięło udział prawie 200 uczniów z ponad 40 szkół z całej Polski. W Warszawie poza szkołami ze stolicy pojawili się przedstawiciele m.in.: Olsztynka, Poznania, Poręby, Bielska-Białej, Lgoty Wielkiej, Białych Błot, Garbowa, Torunia, Gdańska, Białegostoku, Pawonkowa, Zamościa, Bydgoszczy.

 

Pierwszego dnia uczestnicy wyruszyli na wycieczki filmowe do: Warszawskiej Szkoły Filmowej, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Szkoły Wajdy, Archiwum Filmoteki Narodowej, Studia Miniatur Filmowych, The Chimney Pot, Platige Image, TPS Film Studio oraz Newborn Studio. Podczas wizyt w instytucjach filmowych uczniowie mogli dowiedzieć się jak powstaje animacja filmowa, czym jest stereoskopia, odkryć tajemnice dubbingu oraz pod okiem specjalistów przekonać się jak to wszystko działa w praktyce.

Filmoteka daje „power”

Drugiego dnia festiwalu w Warszawskiej Szkole Filmowej odbyły się targi projektów. Okazało się, że film inspiruje nastolatków do różnorodnych działań: – Nie wiedziałem, że film w takim stopniu może mi dać do myślenia, rozwinąć. Cieszę się, że dzięki Filmotece w naszej szkole więcej oglądamy, dyskutujemy, działamy. Wyzwoliła się w nas wyjątkowa, filmowa energia – powiedział jeden z uczniów z Gimnazjum w Korytach. Grupa z II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Krasnymstawie opowiedziała o pracy na planie filmu „Królewna”. Natomiast uczniowie z Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera w Supraślu przedstawili fotokomiksy, storyboardy oraz lalki, które wykorzystali w swoich animacjach.

Młodzież z pasją do kina

– Te projekty, które realizują przez cały rok, świadczą o ich dojrzałości, o tym, że chcą coraz więcej dowiedzieć się o filmie, że badają strukturę filmu, chcą rozumieć język filmu, a co więcej zarażają tym, co robią swoich przyjaciół – mówiła Anna Sienkiewicz-Rogowska, pełnomocnik dyrektora PISF ds. upowszechniania kultury filmowej. – Tu się po prostu bardzo dużo dzieje twórczych działań, które sprawiają frajdę, ale też służą szkole, lokalnej społeczności i, ja myślę, że światu – mówiła dyrektor ds. programów i wydawnictw w Centrum Edukacji Obywatelskiej Alicja Pacewicz.

90 minut inspirującej rozmowy

Efekty filmowych doświadczeń oraz pomysły na kolejne działania to kwestie poruszane co roku podczas spotkań uczniów z twórcami filmowymi. W gronie festiwalowych ekspertów znaleźli się aktorzy: Magdalena Boczarska („Różyczka”), Bartłomiej Topa („Drogówka”), Wojciech Solarz („80 milionów”), Grzegorz Emanuel („Lincz”), reżyserzy: Michał Bielawski („Mundial. Gra o wszystko”), Julia Kolbeger („Mazurek”), Jarosław Kupść („Kraina Snu”), scenarzysta Jacek Wasilewski („Ojciec Bóg”), operator Jerzy Fedak oraz publicystka popkulturowa Kaja Klimek. Rozmowy z ekspertami okazały się zastrzykiem pozytywnej energii oraz motywacją do dalszej pracy dla młodych filmowców.

Film też jest kulturą

– Film i też język obrazkowy, którym się dziś świat posługuje, to jest ten język, który najbardziej do młodzieży trafia. (…) często zapominamy o tym, że te obrazki, które zrobimy na własnym podwórku, z naszymi aktorami, mówione po polsku, to jest po prostu część kultury tego kraju i tego narodu. A naród, który nie ma własnej kultury, nie istnieje – mówił kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej Maciej Ślesicki.

Nowe horyzonty Festiwalu Filmoteki Szkolnej

Kolejny raz w Festiwalu Filmoteki Szkolnej wzięli udział uczestnicy projektu „Film na horyzoncie”. Kontynuacją współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty oraz naturalnym rozwinięciem formuły Festiwalu były projekcje filmów w kinie Muranów. Wśród tytułów, które zobaczyli uczniowie znalazły się „Walc z Baszirem” Ariego Folmana i „Kochankowie z księżyca” Wesa Andersona. Pokazom towarzyszyły analizy filmoznawcze, które poprowadziły Kaja Klimek oraz Adriana Prodeus.

Wirtualny Festiwal Filmoteki Szkolnej i transmisja online

Wszyscy, którzy nie przyjechali do Warszawy mogli uczestniczyć w Wirtualnym Festiwalu. Zainteresowane szkoły wzięły udział w konkursach związanych z Filmoteką Szkolną. Dzięki transmisji online uczniowie i nauczyciele, którzy nie przyjechali do Warszawy, mogli obejrzeć wywiady z młodzieżą prezentującą swoje projekty oraz z zaproszonymi ekspertami.

Organizatorzy

Festiwal Filmoteki Szkolnej jest wspólnym przedsięwzięciem PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej.

 

Projekt dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura – Inwestycje.

 

Magdalena Chrapowicka, Agata Sotomska

12.06.2013