4. edycja REGIOFUN

W dniach 22-27 października w Katowicach odbędzie się 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych REGIOFUN. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

97 pokazów filmowych, w tym 59 premier – to tegoroczny REGIOFUN w liczbach.

REGIOFUN to 6 dni: festiwal rozpocznie się  22, a skończy 27 października, przy czym już 14 października startuje KLAPS – specjalne pasmo, które zostało dedykowane dzieciom i potrwa do soboty 19 października. Ideą imprezy jest propagowanie działalności Regionalnych Funduszy Filmowych oraz filmów, które powstają przy ich wsparciu, jak również promowanie Województwa Śląskiego jako miejsca atrakcyjnego pod kątem produkcji filmowej.

Konkursy

Twórcy festiwalu do festiwalowych konkursów zapraszają koprodukcje międzynarodowe i krajowe, które powstały dzięki dofinansowaniu przez fundusze regionalne lub dzięki wsparciu innych regionalnych oraz miejskich środków finansowania. Filmy – fabularne, dokumentalne lub animacje – biorą udział w dwóch konkursach: pełnego metrażu (od 60 min.) oraz krótkiego i średniego metrażu. Podczas festiwalu zostanie przyznana nagroda publiczności oraz inne pozaregulaminowe wyróżnienia. Filmy w tym roku oceniać będzie jury w składzie: Juliusz Machulski, Angela Bosch i Bruno Chatelin oraz Joanna Kos-Krauze, Laurence Boyce i Tomasz Wasilewski.

Spotkania branżowe

REGIOFUN to także seria spotkań branżowych: warsztaty „Młody Producent”, konkurs „Kartka do producenta”, spotkania „Look for Fund” i Forum Koprodukcyjne. W ramach 4. edycji REGIOFUN odbędzie się m.in. Panorama Regionalnych Funduszy Filmowych. Hasło tegorocznej edycji to Widz-Gra-Kino. Jak co roku w programie imprezy szerzej prezentowany jest jeden konkretny fundusz filmowy – w tym roku wybór organizatorów padł na Film London.

Goście tegorocznej edycji

Swój przyjazd na tegoroczny festiwal zapowiedzieli m.in. przedstawiciele brytyjskich, włoskich, niemieckich, francuskich, skandynawskich, łotewskich, estońskich i polskich funduszy regionalnych. Do Katowic w tym roku przyjadą także Kamil Przełęcki, twórca Kinoplex.pl, Robert Pratten z Transmedia Storyteller Ltd i Bruno Chatelin z serwisu FilmFestivals.com – spotkania z nimi przybliżą zasady funkcjonowania filmów i produkcji audiowizualnych w Internecie oraz na rynku VOD.

 

Film otwarcia i film zamknięcia

 

Papusza” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze otworzy REGIOFUN 22 października. Na zamknięcie festiwalu (26 października) pokazany zostanie film „Wenus w futrze” Romana Polańskiego. Oba pokazy są pokazami przedpremierowymi.

 

Pokaz specjalny filmów braci Lumière

 

4. edycje festiwalu organizatorzy dedykują pamięci braci Lumière. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowane zostaną odrestaurowane i poddane cyfrowej rekonstrukcji 93 filmy braci Lumière, specjalnie wyselekcjonowane sponad tysiąca tytułów. Komentarz na żywo wygłosi do nich Thierry Frémaux, dyrektor Instytutu Lumière i dyrektor artystyczny Festiwalu w Cannes. Pokaz specjalny będzie miał miejsce 23 października o godzinie 20:30 w Kinie Kosmos.

 

Więcej informacji: www. regiofun.pl.

 

Marta Sikorska

09.10.2013