4. Festiwal Filmów Emigracyjnych Emigra

W dniach 4-6 listopada 2016 w Warszawie odbędzie się 4. Festiwal Filmów Emigracyjnych Emigra.

Pokazy w 3 miejscach

Festiwal Filmów Emigracyjnych Emigra już po raz czwarty buduje w Warszawie symboliczny pomost pomiędzy Polakami w kraju i za granicą. Tegoroczne pokazy filmowe w dniach 4 – 6 listopada 2016 odbędą się w trzech miejscach – w Kinie Kultura przy Krakowskim Przedmieściu 21-23, w Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu 64 oraz w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Festiwal Emigra jest nowatorskim przedsięwzięciem pokazującym życie na emigracji poprzez film. To nie tylko festiwal filmowy to przede wszystkim spotkanie Polaków z zagranicy z Polakami z Polski, takimi jak Maciej Radziwiłł, który w związku z projekcją filmu „Radviliada”, opowie o ponad 600-letniej historii swego rodu.

Kamera na Wschód

Tegoroczne hasło przewodnie festiwalu – Kamera na Wschód – ma zwrócić uwagę na życie Polaków za wschodnią granicą. Na otwarcie festiwalu organizatorzy festiwalu przygotowali warszawską premierę filmu „Ojcu” w reżyserii Liliany Komorowskiej – polskiej aktorki, która przed laty wyemigrowała do Kanady. Pokazywany dotychczas na festiwalach w Cannes i Montrealu film „Ojcu” opowiada o Polakach żyjących przed wojną w dziś ukraińskiej Winnicy.

Drugim filmem otwarcia jest „Piano” Vity Marii Drygas młodej reżyserki o polskich i litewskich korzeniach. Dokument ten opowiada poetycką historię pianina, które dodawało otuchy Ukraińcom na Majdanie.

W części programowej Emigry 2016, w ramach współpracy z Muzeum Historii Polski, zostanie pokazana seria filmów o emigracyjnych dziejach Polaków, w tym dokument Anny Kuśmierczyk o odnalezionych po kilkudziesięcioletniej rozłąki rodzinach – „Tak daleko, tak blisko”.

Podczas festiwalu zostaną również poruszone aktualne tematy nurtujące Europę, jakimi są teraz losy uchodźców. W filmach „Dzieci Isfahanu” w reżyserii Artura Witoszka oraz „Iran – druga ojczyzna” w reżyserii Moniki Antkiewicz zostaną przypomniane często nieznane wojenne losy Polaków.

Żuławski, Smarzowski, Gajewski

Tematy emigracyjne coraz częściej pojawiają się we współczesnym polskim kinie. Widzowie zobaczą trzy pełnometrażowe filmy fabularne, a w tym „Kosmos” w reżyserii Andrzeja Żuławskiego, „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego i „Obce Niebo” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. W trakcie festiwalu odbędzie się cykl wykładów o współczesnym kinie polskim skierowanych przede wszystkim do Polaków za granicą.

Międzynarodowe jury oceniło ponad 30 filmów, które wpłynęły na konkurs Emigra 2016 z wszystkich kontynentów i zrealizowane były przez profesjonalistów, twórców offowych, studentów szkół filmowych, a także młodzieży polską żyjącą za granicą.

Rozdanie nagród 6 listopada

Nagrody złotej, srebrnej i miedzianej Emigry 2016 zostaną rozdane 6 listopada w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Tradycyjnie na festiwal Emigra przyjedzie kilkudziesięcioosobowa grupa Polaków z zagranicy, którzy wezmą udział w rozmowach po projekcjach filmów.

Pełen program wydarzenia jest dostępny na stronie: www.emigra.com.pl/program-2016.

Na podstawie materiałów organizatora

02.11.2016