4. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

W dniach 4-14 listopada w Warszawie odbędzie się 4 edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik. Festiwal funkcjonować będzie również na Iplex.pl oraz w ponad dwudziestu miastach całej Polski.

 

Celem Festiwalu jest zaprezentowanie jak najszerszej publiczności największych osiągnięć rosyjskiej kinematografii. Podczas Festiwalu pokazywane są zarówno dzieła mistrzów kina rosyjskiego, jak i produkcje młodego pokolenia reżyserów, a także filmy dla dzieci.

 

Przez 10 festiwalowych dni widzowie będą mogli obejrzeć to co najciekawsze i najlepsze w rosyjskim kinie. Spośród nowych produkcji kina rosyjskiego, selekcjonerzy Festiwalu Sputnik wybrali obrazy biorące udział w konkursie głównym. To sekcja kina ambitnego, artystycznego, nagradzanego na festiwalach rosyjskich i międzynarodowych. To filmy z ostatnich dwóch lat, wśród których odnajdziemy debiuty oraz dzieła doświadczonych twórców. Wśród nich znajdzie się m.in. film „Półtora pokoju”, w którym reżyser Andriej Chrzanowskij przedstawia swoją fantazję na temat powrotu Josifa Brodskiego do Petersburga (obraz prezentowany był m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie).

 

Spośród filmów prezentowanych w tej sekcji jury wybierze zwycięzcę konkursu głównego oraz przyzna pozostałe miejsca na podium. Na czele jury konkursowego stanie Andrzej Żuławski, polski reżyser i pisarz, juror na wielu europejskich festiwalach filmowych. Towarzyszyć mu będą: Anita Piotrowska, krytyk filmowy, dziennikarka Tygodnika Powszechnego oraz Tadeusz Sobolewski – krytyk filmowy, dziennikarz i publicysta.

 

Nie zabraknie retrospektyw – podczas tegorocznej edycji Sputnika odbędą się przeglądy twórczości Aleksieja Bałabanowa (m.in.„Ładunek 200”, „Brat”), Pawła Łungina („Wyspa”) i Siergieja Paradżanowa (m.in. „Barwy granatu”, „Ukraińska rapsodia”). Sputnik to także prezentacja kina wschodnich artystek – w cyklu „Kobiece spojrzenie” widzowie zobaczą m.in. Podróż ze zwierzętami domowymi” Wiery Storożewej, Babunię” Lidii Bobrowej czy Czas żniw” Mariny Razbieżkinej.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyć się będzie na pewno prezentacja filmu „Akt natury”. To pierwszy pełnometrażowy film w Rosji, nakręcony w całości za pomocą aparatu fotograficznego. Prezentować go będą reżyserzy Aleksandr Łungin i Siergiej Osipian oraz odtwórczyni głównej roli – Ksenia Kutiepowa. Twórcy festiwalu przygotowali również sekcję prezentującą filmy dla najmłodszych – Mały Sputnik”.

 

Projekcjom filmowym towarzyszyć będzie szereg spotkań i paneli dyskusyjnych, które są nieodłącznymi elementami struktury Sputnika. Jednym z zaplanowanych wydarzeń będzie międzynarodowa debata z udziałem reżyserów – Wojciecha Smarzowskiego i Pawła Łungina. Towarzyszyć im będą krytycy filmowi – Tadeusz Sobolewski (Polska) oraz Wiktor Matizen (Rosja). Będą oni rozmawiać o podobieństwach i różnicach między filmami zrealizowanymi ostatnio w Polsce i w Rosji, a także o nurtach i inspiracjach filmowych, które można uznać za wspólne dla obu kinematografii. Wystawy, koncerty i spotkania z twórcami są istotnym dopełnieniem programu filmowego. Głównym kinem festiwalowym będzie, po raz kolejny, warszawska Kinoteka. Projekcje zaplanowano także w kinie Kultura.

 

Więcej informacji o 4. Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik: www.sputnikfestiwal.pl.

 

Festiwal współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

15.10.2010