4. Festiwal Filmowy Kino Dzieci

W dniach 23 września – 1 października 2017 odbędzie się 4. edycja Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF.

Festiwal Filmowy Kino Dzieci 

Festiwal Filmowy Kino Dzieci to jeden z największych festiwali filmów dla młodych widzów w Polsce. Czwarta edycja odbędzie się w dniach 23 września – 1 października w 20 miastach w Polsce, pod hasłem „Pora na ciekawość”. W programie znalazło się ponad 100 filmów: filmy aktorskie, animacje oraz krótkie metraże. Kino Dzieci to także spotkania i warsztaty dla nauczycieli i rodziców, warsztaty dla dzieci, spotkania z gośćmi, pokazy z muzyką na żywo.

Odkrycia

W sekcji Odkrycia znalazło się 6 filmów z różnych stron świata, które różni zarówno technika (są tu i animacje, i filmy aktorskie), jak i formuła (od dokumentu po baśniową fabułę). Tym, co je łączy jest artystyczne podejście do filmu jako medium. Każdy z tych filmów skłania do dyskusji i nie pozostawia obojętnym. Jakie to produkcje? Nominowany do Oscara i nagrodzony na festiwalu w Cannes „Czerwony Żółw” („La tortue rouge”, reż Michael Dudok de Wit, USA 2016) – opowieść o byciu rozbitkiem, a może po prostu o byciu człowiekiem. „Skarby” („Tesoros”, Meksyk 2017, polska premiera) jednej z najważniejszych reżyserek kina meksykańskiego – Marii Novaro, który miał swoją światową premierę podczas tegorocznego Berlinale. Poruszający dokument „Nic bez nas” („Not without us”, reż. Sigrid Klausmann, Niemcy 2017, polska premiera) pokazujący historie 16 młodych bohaterów z całego świata – ich problemy, marzenia, lęki i plany. W zestawie znalazła się również nowa animacja Michaela Ocelota, autora prezentowanych w zeszłym roku w ramach sekcji francuskiej „Opowieści Nocy” – „Ivan Carewicz i zmienna księżniczka” („Ivan Tsarevich and the Changing Princess”, Francja 2016), a także „Lato 1993” („Estiu 1993”, Hiszpania 2017) – pełnometrażowy debiut reżyserski Carli Simon, wschodzącej gwiazdy hiszpańskiego kina, który opowiada historię sześcioletniej Fridy, muszącej sobie poradzić w nowej rodzinie. W sekcji znalazł się także przepełniony muzyką i humorem dokument „Hobbyhorse Revolution” (reż. Selma Vilhunenm, Finlandia 2017, polska premiera), który rejestruje finlandzki fenomen hobbyhorse, będący czymś więcej niż sportem.

Kino Dzieci z nosem w książkach

W tej sekcji zaprezentowane zostaną adaptacje książek, zarówno klasyki literatury dla dzieci, jak i nowości z księgarskich półek. Będzie można zobaczyć m.in. aż trzy filmy z serii o przygodach Biura Detektywistycznego Lassego i Mai: „Stella Nostra”, „Cienie nad Valleby” i „Sekret rodziny von Broms”. Nie zabraknie też bohaterów z książek Astrid Lindgren – na ekranie zagoszczą „Dzieci z Bullerbyn”, „Ronja, córka zbójnika”. Kto jeszcze? Tsatsiki, Albert Albertson, Mama Mu, a nawet Tomek Sawyer.

Krótkie historie

W sekcji krótkich metraży znalazło się w tym roku 18 filmów. Wśród nich nagrodzony na festiwalu w Manchesterze „Hej, Jelonku!” („Hey Deer!”, reż. Örs Bárczy, Węgry 2015), „Mały ptaszek i gąsienica” („Der kleine Vogel und die Raupe”, reż. Lena von Döhren, reż. Szwajcaria 2017) – kolejna opowieść z popularnej serii o małym czarnym ptaszku, czy „Nie jestem myszką” („I’m not a mouse”, reż. Evgenia Golubeva, Wielka Brytania 2015) – opowieść o nazywanej myszką małej Lucy, która podbiła festiwale od Zlina po Chicago. W sekcji znalazł się też nagrodzony Oscarem dla najlepszej animacji krótkometrażowej „Pan Hublot” („Mr Hublot,”, reż. Alexandre Espigares, Laurent Witz, Francja/Luksemburg 2013) oraz nominowana do Oscara „Niedźwiedzia opowieść” („Historia de un oso”, reż. Gabriel Osorio, Chile 2014).

Ahoj! Kino czeskie

Jak co roku, Kino Dzieci zaprasza w filmową podróż – tym razem do Czech. W programie sekcji znalazło się trochę klasyki: „Pat i Mat” („Pat a Mat”, reż. Lubomíra Beneša, Marek Beneš, Czechy 2016), czyli perypetie dwójki wyjątkowo lubiących remonty sąsiadów, a także nowości, np. „Błękitny Tygrys” („Modrý tygr”, reż. Petr Oukropec, Bohdan Sláma, Czechy 2012) – pełna magii opowieść, w której bezwzględny burmistrz postanawia całe miasto przeszklić, wybetonować i pomalować na biało. Całe miasto, w tym wspaniały ogród botaniczny. Czy ktokolwiek zdoła go powstrzymać? Oprócz tego w zestawie znalazł się film drogi – „Kuki powraca” („Kuky se vrací”, reż. Jan Sverák, Czechy 2010), opowiadający o przygodach pluszowego, przetartego misia, przemierzającego las w drodze do domu, do swojego najlepszego przyjaciela Ondry, a także nagrodzona aż trzema Czeskimi Lwami adaptacja baśni Braci Grimm – „Siedem kruków” („Sedmero krkavcu”, reż. Alice Nellis, Słowacja/ Czechy 2015). Ponadto zobaczyć będzie można czeski przebój ostatnich miesięcy – „Niedoparki” („Lichožrouti”, reż. Galina Miklínová, Chorwacja/Czechy/Słowacja 2016) i oczywiście – jak na sekcję czeską przystało – serię krótkich metraży o będącym niemalże symbolem Czech Kreciku.

Panorama

W programie Kina Dzieci nie może zabraknąć Panoramy – sekcji, w której organiztorzy prezentują długo- i krótkometrażowych zwycięzców i ulubieńców publiczności poprzedniej edycji festiwalu. Będą poruszające „Sekrety wojny” i porywająca intryga – „Jak ukraść psa”. Będzie też można zobaczyć faworytów publiczności – niecodziennego „Lokatora idealnego” i znany duet detektywów, Lassego i Maję. W tym roku w Panoramie znalazły się również premiery: historia walki o dostęp do szkoły z małpą w tle – „Małpia afera”, nominowane do Konkursu Inne Spojrzenie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Tarapaty” i zaskakująca opowieść o dorastaniu, przyjaźni i przygodzie – „Labirynt”.

Warsaw Kids Film Forum

Branżowa część 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci odbędzie się w dniach 27-29 września w warszawskim Kinie Muranów. W wydarzeniu weźmie udział ponad 200 uczestników – ekspertów, przedstawicieli branży filmowej i zaproszonych gości z Polski i Europy. Pierwsze w regionie forum pitchingowe projektów filmów i seriali dla dzieci ma być przestrzenią do networkingu i wymiany doświadczeń między europejskimi branżami filmowymi i ułatwić uczestnikom nawiązywanie międzynarodowych kontaktów.

Szczegółowe informacje o pierwszej edycji Warsaw Kids Film Forum znajdują się na stronie: www.pisf.pl/aktualnosci/znamy-program-warsaw-kids-film-forum

Organizatorem Festiwalu Filmowego Kino Dzieci jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Źródło informacji: kinodzieci.pl

21.09.2017