4. Kinoteka w Indiach

Instytut Polski w New Delhi po raz czwarty organizuje Festiwal Filmu Polskiego Kinoteka w Indiach, który rozpoczął się 20 października i potrwa do 22 grudnia 2016 r.

Polskie filmy w Indiach

W tym roku, oprócz New Delhi (17-30 listopada), festiwal gości dodatkowo w dwóch innych miastach: Bombaju (20-27 października) i Chennai (15-22 grudnia).

Pierwszym miastem, które w tym roku odwiedził festiwal Kinoteka był Bombaj, gdzie festiwal został zorganizowany we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Jio Mami. Z kolei 17 listopada festiwal Kinoteka rozpocznie się w India Habitat Centre w New Delhi. Polskie filmy będą prezentowane w stolicy Indii do 30 listopada. Następnie Kinoteka przeniesie się do Chennai, gdzie w dniach 15-22 grudnia odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w tym mieście.

Program

W tym roku w związku ze śmiercią Andrzeja Wajdy na festiwalu zostaną pokazane wybrane filmy reżysera w odrestaurowanych wersjach. W programie znalazły się również filmy polskich mistrzów, które pokazywane są na całym świecie w ramach cyklu „Martin Scorsese Presents Masterpieces of Polish Cinema”. Tegoroczna edycja koncentruje się na prezentacji klasyki polskiej kinematografii, nie zabrakło jednak najnowszych polskich produkcji. Na festiwalu nowsze polskie produkcje reprezentują filmy: „Ostatnia Rodzina” Jana P. Matuszyńskiego, „Bracia” Wojciecha Staronia, „Obce niebo” Dariusza Gajewskiego, „Żyć nie umierać” Macieja Migasa oraz biograficzny dokument o Wandzie Dynowskiej „Dusza oświecona. Trzy imiona”, reż. Tonmoy Das.

Więcej informacji: polishinstitute.in/kinoteka-the-4th-edition-of-the-polish-film-festival-in-india.

Na podstawie informacji prasowej

15.11.2016