4. Off Plus Camera

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera to jeden z najważniejszych a zarazem najmłodszych festiwali filmowych w Polsce. Festiwal odbywa się co roku w Krakowie i jest częścią miejskiego projektu kulturalnego pod nazwą „6 zmysłów”.

 

Off Plus Camera jest imprezą dedykowaną w całości światowemu kinu niezależnemu. W grudniu 2010 festiwal podpisał umowę partnerską z Sundance Institute, która umożliwia obu organizacjom wspólne realizowanie misji wspierania niezależnych filmowców. W ramach umowy krakowski festiwal otrzymał status „Institute Associate” i pokazywać będzie co roku najciekawsze amerykańskie filmy powstające pod egidą Sundance Lab.

 

Filmem otwarcia tegorocznej edycji festiwalu będzie najnowszy obraz Petera Weira „Niepokonani” („The Way Back”). 4. edycja Festiwalu Off Plus Camera odbędzie się w Krakowie w dniach 8-17 kwietnia. Przez 10 dni pokazanych zostanie blisko 100 premierowych filmów z całego świata, w większości realizowanych obok kinematografii głównego nurtu.

 

W programie festiwalu Off Plus Camera najważniejszy jest międzynarodowy konkurs filmów fabularnych „Wytyczanie Drogi”. W ramach konkursu 12 pierwszych lub drugich filmów młodych twórców walczy o Krakowską Nagrodę Filmową przyznawaną reżyserowi zwycięskiego filmu przez międzynarodowe jury złożone z wybitnych twórców filmowych i ekspertów kina o światowej renomie.

 

Podczas festiwalu, poza sekcją konkursową, prezentowane są także najnowsze produkcje nagradzane na wielkich światowych festiwalach. W Krakowie mają też miejsce polskie premiery wielu głośnych filmów przed ich wejściem do kin w całej Polsce. W programie Off Plus Camera można także znaleźć przeglądy kinematografii narodowych, sekcje tematyczne jak np. „From The Gut” odkrywające przed polską publicznością najoryginalniejsze produkcje „amerykańskich niezależnych” oraz retrospektywy ikon kina autorskiego.

 

Off Plus Camera to szeroka prezentacja dobrego, nierzadko trudnego kina, a także miejsce spotkań, dyskusji i wymiany poglądów. Znakiem rozpoznawczym imprezy jest przeniesienie projekcji filmowych do małych i średnich, studyjnych sal krakowskich kin. Festiwalowi towarzyszą warsztaty, spotkania z twórcami oraz panele dyskusyjne a także pokazy specjalne i koncerty.

 

Do 15 marca organizatorzy Off Plus Camera oferują zniżki na festiwalowe karnety.

 

Więcej informacji: www.offpluscamera.com.

25.02.2011