4. Transatlantyk Festival Poznań

Od 8 do 14 sierpnia potrwa 4. edycja Festiwalu Transatlantyk. W programie seanse filmowe, warsztaty i konkursy dla kompozytorów. Wśród filmów prezentowanych w Poznaniu znalazły się produkcje współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.


Sekcje filmowe

Dla widzów przygotowano wiele interesujących propozycji kinowych. Ciekawie zapowiadają się sekcje „Kino kulinarne”, gdzie oprócz seansów publiczność weźmie udział w wyjątkowych kolacjach inspirowanych obrazami filmowymi oraz „Kino łóżkowe” – sekcja, która daje możliwość obejrzenia filmów w specjalnie przygotowanych dwuosobowych łóżkach z baldachimami. Ponadto w programie znalazły się sekcje takie, jak: „Kino klasy B i inne szaleństwa”, przegląd wybranych filmów Oskarowych 2014 oraz obrazów pokazywanych na festiwalu w Sundance czy „Mobilne kino Škody”. Nie zabraknie propozycji dla dzieci oraz mam z dziećmi do dwóch lat.

Polskie filmy w programie festiwalu Transatlantyk

W sekcji „Panorama” będącej przeglądem najciekawszych i najważniejszych premier mijającego sezonu znalazły się dwa polskie filmy: „Psie pole” Lecha Majewskiego oraz „Powstanie Warszawskie” zrealizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W sekcji poświęconej dokumentom „Transatlantyk Docs” znalazły się polskie produkcje dokumentalne „Obietnica szczęśliwego dzieciństwa” Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego oraz „Kilka pytań o słyszenie świata” Mai Baczyńskiej.

Konkursy muzyczne – Transatlantyk Film Music Competition i Transatlantyk Instant Composition Contest

W tym roku spośród 220 nadesłanych prac jury wybrało 11, które wezmą udział w finałowej rywalizacji Transatlantyk Film Music Competition 13 sierpnia w Poznaniu. Celem konkursu jest stworzenie oryginalnej ścieżki dźwiękowej. Wśród finalistów znalazło się sześciu kompozytorów z Polski. Z kolei zadaniem uczestników Transatlantyk Instant Composition Contest jest stworzenie na scenie muzyki, niezwłocznie po obejrzeniu fragmentu obrazu przygotowanego przez organizatorów. Wyniki obu konkursów ogłoszone zostaną podczas Gali Zamknięcia 14 sierpnia.

Goście festiwalu

Przeszło osiemdziesiąt gości z Polski i z zagranicy odwiedzi festiwal w Poznaniu. Jednym z gości będzie prof. Gayarti Chakravorty Spivak, która odbierze nagrodę Transatlantyk Glocal Hero 2014.

Warsztaty i wydarzenia towarzyszące

W programie imprez towarzyszących znalazły się wykłady mistrzowskie, warsztaty, panele dyskusyjne i spotkania z twórcami. Organizatorzy przygotowali specjalną propozycję warsztatów operatorskich dla niesłyszących i niedosłyszących oraz scenopisarskich dla niewidomych i niedowidzących. Więcej informacji o warsztatach i prowadzących tutaj.

O festiwalu

Twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk jest laureat Oscara, Jan A.P. Kaczmarek. Ideą imprezy jest stworzenie artystycznej platformy, która poprzez muzykę i film, będzie inspirować dyskusje na aktualne tematy społeczne.

Więcej informacji: www.transatlantyk.org.

 

Magdalena Wylężałek

07.08.2014