40. FFG - Gdynia Dzieciom

Gdynia Dzieciom to wspaniała inicjatywa i powód do wielkiej radości dla mnie o tyle, że sekcja ta spełnia rolę edukacyjną, kształcąc kolejne pokolenia twórców i kinomanów. Bogactwo
tegorocznego programu naprawdę robi wrażenie, a ja mogę tylko żałować, że ten „dorosły”
festiwal pochłania mnie tak bardzo, że nie będę mógł śledzić wszystkich pokazów i
warsztatów. Zeszłoroczny widok pełnej sali dzieciaków czekających na film otwarcia napełnił
mnie radością nieporównywalną nawet z najbardziej uroczystymi pokazami innych sekcji
FFG – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Michał Oleszczyk. 

Gdynia Dzieciom

Sekcja Gdynia Dzieciom cieszy się wśród widzów dużą popularnością. W 2014 roku wzięło w niej udział 10 tysięcy młodych kinomanów. Podobnie jak w roku ubiegłym, również i tym razem projekcje odbędą się w kinie Helios w Gdyni. 12. edycja Gdyni Dzieciom to realizowany już po raz drugi przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, program „Spotkania ze sztuką filmową”. W skład programu wchodzą: Festiwal polskich filmów animowanych dla widzów najmłodszych, ekranizacje literatury polskiej dla młodzieży oraz tradycyjnie Panorama kina światowego. W przypadku dwóch pierwszych pozycji programowych młodzi widzowie, korzystając z kart do głosowania wybiorą najlepszy film animowany oraz najlepszą adaptację książki.

Warsztaty

Program nie ogranicza się tylko do projekcji filmowych; jak co roku, dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w cieszących się wielkim powodzeniem warsztatach filmowych, uczestnicząc m.in. w realizacji filmu animowanego oraz krótkiej fabuły w ramach planu filmowego. Program obejmuje przygotowanie scenariusza, zadania aktorskie, zdjęcia, dźwięk i montaż. Organizatorzy zapowiadają również konkursy oraz spotkania z twórcami prezentowanych filmów.

Program

W ramach sekcji obejrzymy m.in. zrekonstruowany cyfrowo film animowany Leszka Gałysza „Jacek i Placek” z muzyką Lady Pank, słynny obraz Stanisława Jędryki „Koniec wakacji”, „Przyjaciela wesołego diabła” Jerzego Łukaszewicza, ekranizację „Jeżycjady” – „Kłamczuchę” według Małgorzaty Musierowicz w reżyserii Anny Sokołowskiej oraz „W pustyni i w puszczy” Gavina Hooda. Festiwal Filmowy w Gdyni stanie się również okazją do zapoznania się z najnowszym, mało jeszcze znanym dorobkiem polskiej animacji: wśród tytułów odcinki nowych seriali, jak m.in. „Agatka”, „Mami Fatale”, „Bear Me”, „Kuba i Śruba”, a także z nowymi odcinkami poznańskiej serii „Baśnie i bajki polskie”. Pokazany zostanie, nagradzany na licznych festiwalach, film Joanny Jasińskiej „To pewna wiadomość” według bajki Andersena. Widzowie zobaczą animowaną kolędę „Trzej Królowie” Anny Błaszczyk oraz najnowszą animację klasyki polskiego filmu dziecięcego Wiesława Zięby: „Żubr Pompik”. Szczypty egzotyki dodadzą filmy dla widowni od 10. roku życia: indyjski, irański oraz chiński.

40. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 14-19 września 2015.

Na podstawie informacji prasowej

10.08.2015