40. FFG: Skarby kina przedwojennego

Już po raz drugi Festiwalowi Filmowemu w Gdyni towarzyszyć będzie sekcja „Skarby kina przedwojennego”.

„Skarby kina przedwojennego”

Sekcja powstała, aby przypomnieć niedoceniany często dorobek polskiej kinematografii lat 20. i 30. Współorganizatorem sekcji jest Filmoteka Narodowa. Widzowie zobaczą filmy: „Ada to nie wypada” Konrada Toma (1936), „Ludzie Wisły” Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego (1938), „Sportowiec mimo woli” Mieczysława Krawicza (1939). Wszystkie prezentowane tytuły zostały zdigitalizowane i odrestaurowane pod okiem specjalistów z Filmoteki Narodowej. Filmy będzie można zobaczyć w wersjach dłuższych, wzbogaconych o zaginione fragmenty. Prace nad filmami wykonano w ramach projektu Nitrofilm. Przed każdą projekcją odbędzie się prelekcja Marcina Pieńkowskiego z FN, który opowie o pracach nad rekonstrukcją filmu i towarzyszących im nowym odkryciom.

Dyrektor artystyczny Festiwalu Michał Oleszczyk o sukcesie pierwszej edycji:

– Sale były pełne, a widzowie z wielką radością odkrywali na nowo filmy tak pieczołowicie przywrócone do życia przez Filmotekę. Mam nadzieję, że w tym roku widownia też dopisze, tym bardziej że Michał Pieńkowski zadbał o większą rozpiętość gatunkową prezentowanych filmów.

Dyrektor Filmoteki Narodowej prof. Tadeusz Kowalski o współpracy z Festiwalem Filmowym w Gdyni:

– Obecność klasyki polskiego kina na tym największym wydarzeniu filmowym w Polsce to znakomity przykład nawiązania do dobrej praktyki wielkich imprez filmowych, jak choćby do Cannes Classics. W obliczu 60-lecia Filmoteki Narodowej, które przypada w tym roku, sekcja „Skarby kina przedwojennego” na gdyńskim festiwalu to także przypomnienie miłośnikom kina o historii i tradycji polskiej kinematografii, której osiągnięcia już z wczesnych lat dwudziestolecia międzywojennego zasługują na największą uwagę.

40. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 14-19 września 2015.

Na podstawie informacji prasowej

09.07.2015