40. Ińskie Lato Filmowe

W dniach 9-18 sierpnia 2013 odbędzie się 40. edycja Ińskiego Lata Filmowego. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Mundial. Gra o wszystko” filmem otwarcia

40. edycję festiwalu otworzy pokaz współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmu dokumentalnego „Mundial. Gra o wszystko” w reżyserii Michała Bielawskiego. Film jest opowieścią o sporcie i polityce w okolicznościach nadzwyczajnych. Grę polskich piłkarzy, którzy biorą udział w Mistrzostwach Świata w 1982 roku w Hiszpanii, śledzą internowani działacze zdelegalizowanej „Solidarności”, dziennikarze sportowi i cenzorzy, wycinający z telewizyjnych transmisji wszelkie przejawy istnienia opozycji.

Program i goście 40. edycji

W programie jubileuszowej edycji festiwalu znajdą się takie sekcje jak: Nowe kino polskie, Panorama kina włoskiego, retrospektywa Aleksieja Bałabanowa, filmy pokazywane na Festiwalu Pięć Smaków, horrory, filmy i bajki dla dzieci i młodzieży, kino w plenerze oraz najciekawsze filmy pokazywane w polskich kinach w sezonie 2012/2013. Festiwal odwiedzą m.in. Eryk Lubos, Ryszard Bugajski, Marian Dziędziel, Andrzej Chyra, Maciej Adamek i Krystian Matysek.

Dokumenty świata

W ramach sekcji „Dokumenty świata” widzowie festiwalu będą mogli obejrzeć takie filmy jak: „Scena zbrodni” w reżyserii Joshuy Oppenheimera, „Wyprawa na kraniec świata” w reżyserii Wernera Herzoga, współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Sekrety miłości” w reżyserii Krystiana Matyska, „Więcej niż miód” w reżyserii Markusa Imhoofa, „Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz” w reżyserii Petera Mettlera, „Kto cię nauczył jeździć?” w reżyserii Andrei Thiele oraz nagrodzony Oscarem obraz „Sugar Man” w reżyserii Malika Bendjelloula.

Festiwal ze wsparciem PISF

40. edycja Ińskiego Lata Filmowego jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Honorowy patronat nad festiwalem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.ilf.org.pl.

 

Na podstawie materiałów organizatora opracowała Paulina Bez

09.07.2013