41. FFG: Gdynia Dzieciom

Gdynia Dzieciom to jedna z najpopularniejszych sekcji Festiwalu Filmowego w Gdyni. Organizowana corocznie od 2004 roku, ściąga od 8 do 10 tysięcy młodych widzów. W tym roku będzie miała szczególny charakter. Przypadający w 2016 roku jubileusz 50-lecia Stowarzyszenia Filmowców Polskich – głównego organizatora Gdyni Dzieciom – stał się okazją do zaproponowania widzom repertuaru złożonego z największych dokonań polskiego kina dla dzieci i młodzieży. Szczególnym wydarzeniem tegorocznej edycji programu będzie polska premiera animowanego filmu „Kropla Zorzy Polarnej“ mistrza gatunku Wiesława Zięby.

Gdynia Dzieciom

To jedyna okazja, by podczas kilku dni festiwalowych obejrzeć najsłynniejsze pełnometrażowe fabuły lub krótkie animacje, które rozsławiły polską kinematografię na całym świecie: od „Kuszy” – pierwszego odcinka przygód najsłynniejszego animowanego duetu – Bolka i Lolka po oscarowego „Piotrusia i wilka”, przez niezwykłe w swej plastycznej formie produkcje Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych i Studia Miniatur Filmowych autorstwa najwybitniejszych artystów animacji – Witolda Giersza, Juliana Józefa Antonisza, Zofii Ołdak, Zbigniewa Koteckiego.

Obok klasyki gatunku, Festiwal zaprezentuje również najnowsze polskie filmy dla dzieci i młodzieży. W roku Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej widzowie obejrzą pełnometrażową fabułę mistrza kina dziecięcego, Stanisława Jędryki – „Paragon Gola”. Filmem otwarcia programu Gdynia Dzieciom będzie premierowa, nigdzie jeszcze nie pokazywana, pełnometrażowa animacja Wiesława Zięby – „Kropla Zorzy Polarnej”. Film zostanie zaprezentowany w poniedziałek 19 września w godzinach porannych.

W programie sekcji znalazły się także inne filmy pełnometrażowe: animacja „Jak uratować mamę” z 2015 roku (reż. Daniel Zduńczyk, Marcin Męczkowski) oraz fabuła „Klub włóczykijów i tajemnica dziadka Hieronima” Tomasza Szafrańskiego. Widzowie obejrzą również najnowsze krótkie metraże: animację lalkową Natalii Brożyńskiej „Doradcy króla Hydropsa” (adaptację Stanisława Lema) oraz nowy odcinek serii „Kuba i Śruba” ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej – „Mały rycerz” Marka Burdy, film „Zamieszanie z zimowymi zapasami” (reż. Andrzej Piotr Morawski) z nowej serii „Wiking Tappi” czy nowe odcinki serii dla najmłodszych „Pan Toti” (reż. Grzegorz Handzlik, Jaroslav Baran). Jest to więc także okazja, by poznać nowe polskie kino dla dzieci i młodzieży i przekonać się, jakich środków wyrazu używa, jakie tematy porusza i jakie formy filmowe prezentuje.

Nie tylko filmy

Tegoroczna Gdynia Dzieciom to nie tylko filmy twórców rodzimych, ale też dzieła artystów zagranicznych prezentowane w Panoramie Kina Światowego. Program uzupełnią wydarzenia towarzyszące, m.in. wystawa plakatów z programu Polskie Kino Młodego Widza w Gdyńskim Centrum Filmowym. Organizatorzy zaplanowali również warsztaty z planu filmowego, które pozwolą uczestnikom śledzić powstawanie krótkiego filmu, od scenariusza przez plan zdjęciowy aż do montażu. Młodsze dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach z zakresu filmu animowanego.

– Gdynia Dzieciom ma charakter szczególny nie tylko dlatego, że rokrocznie bardzo wzrusza mnie widok setek małych kinomanów tłumnie wypełniających pokazy, ale i dlatego, że od przywitania dzieci zaczynam zawsze festiwalowy wtorek i w tym momencie czuję zawsze, że kolejny festiwal ruszył i rozwinął żagle – mówi Dyrektor artystyczny Festiwalu, Michał Oleszczyk. – Jestem pewien, że na tych wyjątkowych pokazach miłością do kina zarażają się kolejne pokolenia dzieci, które w latach kolejnych zasiądą w Teatrze Muzycznym i będą śledzić polskie kino już jako dojrzali odbiorcy.

Gdynia Dzieciom jest organizowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich przy współpracy Pomorskiej Fundacji Filmowej i przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wszystkie pokazy odbywają się w kinie Helios.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.festiwalgdynia.pl.

Informacja prasowa

10.08.2016