41. FFG: polskie filmy muzyczne

Widzowie 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni obejrzą cztery polskie filmy muzyczne: „Upał” Kazimierza Kutza, „Milion za Laurę” Hieronima Przybyła, „Wielką majówkę” Krzysztofa Rogulskiego i „Akademię Pana Kleksa” Krzysztofa Gradowskiego.
„Zapomniane piosenki – polskie filmy muzyczne” to czwarta już odsłona przeglądów polskich filmów gatunkowych zorganizowana przez TVP Kultura i Festiwal Filmowy w Gdyni. Przegląd czterech emblematycznych polskich filmów muzycznych uzupełni prezentowany (również na antenie TVP Kultura) przegląd telewizyjnych krótko i średniometrażowych form muzycznych z końca lat 60., niesłychanie ciekawych od strony warsztatu filmowego prototypów dzisiejszych teledysków. To filmy, przy których pracowali najwięksi choreografowie, kostiumografowie i operatorzy polskiego kina.

Polskie kino muzyczne

W ostatnich latach polskie kino muzyczne przeżywa swój renesans, by wspomnieć chociażby takie tytuły, jak „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej czy „#Wszystko gra” Agnieszki Glińskiej. Stąd też decyzja dyrektora artystycznego Michała Oleszczyka o włączeniu do programu Festiwalu filmów prezentujących ten właśnie gatunek.  „Myślę, że wszyscy odczuwamy coraz mocniej, że filmy muzyczne są na fali wznoszącej” – mówi Oleszczyk. – „Dwa lata temu w Konkursie Inne Spojrzenie tryumfowało „Polskie gówno”, a w tym roku szczególnie mocną rolę muzyka odgrywa w konkursowych „Wszystkich nieprzespanych nocach” Michała Marczaka, który ma nawet swoisty numer taneczny. Cieszę się, że w Gdyni przypomnimy, jak polskie kino muzyczne brzmiało we wcześniejszych dekadach”.

„Przegląd Zapomniane piosenki – polskie filmy muzyczne skomponowałem z czterech filmów pokazujących różne pomysły na wykorzystanie gatunku oraz różne podejście do musicalowej formy jakie mieli twórcy na przestrzeni lat” – mówi Tomasz Kolankiewicz z TVP Kultura, pomysłodawca i kurator sekcji. „Poczynając od filmu „Upał” Kazimierza Kutza, będącego próbą przeniesienia na ekrany kinowe niesłychanie popularnego kabaretu Starszych Panów Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, przez pobrzmiewający skifflową muzyką, komediowy „Milion za Laurę” z początku lat 70., świetną „Wielką majówkę” z udziałem grupy Maanam aż po adaptację „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Piosenki jako ilustracja oraz takie, które kontrapunktują akcję, wykorzystanie animacji, skomplikowane układy choreograficzne… a wszystko to na tle zmieniającej się Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej: pół bajkowej Warszawy lat 60., stolicy i prowincji początku lat 70., domu dziecka, ciemnych zaułków, melin i warszawskiego Dworca Centralnego z początków lat 80. aż po ucieczkę z beznadziei połowy lat 80. w krainę baśni”.

Program pełnometrażowy uzupełnią dokumentalne filmy krótko- i średniometrażowe, jak: „Kulig” (reżyseria: Stanisław Kokesz), gdzie Bogumiłowi Kobieli towarzyszą m.in. Skaldowie, Maryla Rodowicz, Alibabki, „Koncert na 707 ulic” (reżyseria: Ryszard Pluciński), czyli montaż kilku teledysków do utworów kultowych zespołów lat 60., „Ewa Demarczyk” (reżyseria: Jan Laskowski), film muzyczny przedstawiający nagrane w scenografiach do filmu „Bolesław Śmiały” pięknie oświetlone aranżacje najważniejszych utworów z repertuaru wielkiej piosenkarki.

„Zapomniane piosenki – polskie filmy muzyczne” to czwarta edycja przeglądu polskich filmów gatunkowych współorganizowanych przez TVP Kultura. W ubiegłych latach w Gdyni widzowie zobaczyli: „Zagubione w przestrzeni – przegląd polskich zapomnianych filmów science-fiction”, „Archiwum grozy – przegląd polskich krótko i średniometrażowych filmów grozy” oraz w ubiegłym roku „Kryptonim MOrd – przegląd polskich filmów milicyjnych”. Przeglądy prezentowane są równolegle na Festiwalu i na antenie TVP Kultura.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19-24 września 2016 roku. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Informacja prasowa

22.07.2016