42. Ińskie Lato Filmowe

Ińskie Lato Filmowe to jedna z najstarszych cyklicznych imprez filmowych w Polsce, propagująca filmy o wysokich wartościach artystycznych i młode kino. Co roku dużą uwagę poświęca się tu filmom z Europy Wschodniej oraz zjawiskom, które dotykają tematyki odrębności kulturowej i zmianom zachodzącym we współczesnym świecie. 

Polskie filmy na otwarcie

Trzy filmy polskich młodych twórców otworzą tegoroczne 42. Ińskie Lato Filmowe. 7 sierpnia widzowie zobaczą dokumenty „To byłoby coś pięknego” Anny Morawiec i „Koniec świata” Moniki Pawluczuk oraz fabularny film „Dzień babci” Miłosza Sakowskiego.

Ramowy program festiwalu

W ciągu 10 dni goście festiwalu będą mieli okazję zobaczyć prawie 100 filmów. W programie znalazły się polskie produkcje fabularne i dokumentalne, cykl filmów poświęcony portretom miast, przegląd najnowszych i najciekawszych propozycji z Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy i Rosji oraz nowego kina tureckiego, retrospektywy filmów Pawła Pawlikowskiego oraz Schorm/Vavra/Jires reminiscencje Czechosłowackiej Nowej Fali. Osobne miejsce zajmuje w programie festiwalu blok z filmami dokumentalnymi poruszającymi aktualne problemy kulturowe i społeczne oraz sekcja Kino smaków poświęcona kuchniom świata, sztuce kulinarnej i społecznemu znaczeniu jedzenia. Jak co roku zaprezentowane zostaną propozycje zaproponowane przez dwa zaprzyjaźnione tematyczne festiwale oraz podsumowanie najciekawszych filmów pokazywanych w polskim kinie w sezonie 2014/2015. Nie zabraknie propozycji dla najmłodszych widzów. Szczegółowe informacje dotyczące tytułów pokazywanych na festiwalu ujawniane są sukcesywnie na portalu festiwalu na Facebooku.

Spotkania z filmowcami

Jedną z głównych części programu festiwalu są spotkania z twórcami filmowymi. W tym roku do Ińska może przyjechać nawet 20 filmowców, wśród nich organizatorzy spodziewają się: Jowity Budnik, Andrzeja Chyry, Waldemara Krzystka, Janusza Chabiora, Aleksandry Hamkało, Macieja Bochniaka, Jacka Lusińskiego, Łukasza Simlata, Tomasza Ziętka, Michała Otłowskiego, Anny Próchniak, Józefa Pawłowskiego, Marcina Bortkiewicza, Małgorzaty Zajączkowskiej i Sebastiana Petryka.

Festiwal z nominacją do Nagród PISF

41. Ińskie Lato Filmowe zostało nominowane do 8. Nagród PISF w kategorii Krajowe wydarzenie filmowe. W tej samej kategorii znalazły się 5. edycja American Film Festival we Wrocławiu oraz XXI Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni. Warto dodać, że jest to trzecia nominacja dla ILF. Wcześniej wydarzenie było nominowane do 5. i 6. edycji Nagród PISF.

42. Ińskie Lato Filmowe odbędzie się w dniach 7-16 sierpnia.

Więcej informacji o festiwalu: www.ilf.org.pl/42.

16.07.2015