41. Ińskie Lato Filmowe

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej jedna z najstarszych cyklicznych imprez – 41. Ińskie Lato Filmowe odbędzie się w dniach 8-17 sierpnia.

Filmy w Ińsku i Drawsku Pomorskim

Po raz pierwszy seanse odbywać się będą również w Drawsku Pomorskim w kinie Drawa. W Ińsku funkcjonować będą cztery miejsca festiwalowe: Kino Morena, Jaskinia zapomnianych snów, plener przy Gospodarstwie Rybackim oraz klub festiwalowy Srebrna Rybka. 

Filmy na otwarcie festiwalu

8 sierpnia 41. Ińskie Lato Filmowe zainaugurują projekcje trzech nowych polskich filmów, będącymi wypowiedziami na temat relacji kobieta-mężczyzna. Widzowie zobaczą filmy: „Naturalni”, reż. Kristoffer Rus, „Sonda o mężczyznach”, reż. Mateusz Głowacki oraz „Trashhh!”, reż. Filip Syczyński. Po projekcji filmów odbędzie się spotkanie z twórcami. 9 sierpnia filmy otwarcie będzie mogła obejrzeć publiczność w Drawsku Pomorskim.

Najnowsze kino polskie

Tegoroczny program festiwalu zdominowany jest przez najnowsze polskie produkcje. W ciągu kilku dni w sekcji najnowsze kino polskie widzowie zobaczą m.in. nagrodzone na festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie debiuty fabularne „Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego oraz „Jaskółkę” Bartosza Warwasa, a także nagrodzony na festiwalu Hot Docs w Toronto dokument Elizy Kubarskiej „Badjao. Duchy z morza”. Wśród pozostałych filmów tej sekcji znajdziemy m.in. „Idę” Pawła Pawlikowskiego, „Papuszę” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, „W imię…” Małgorzaty Szumowskiej, „Kamienie na szaniec” Roberta Glińskiego czy „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy.

Kino naszych sąsiadów

W ramach przeglądu najnowszych propozycji z Niemiec, Czech i Rosji widzowie zobaczą m.in. „Polski film” w reżyserii Marka Najbrta oraz film Aleksandra Veledinskiya „Geograf przepił globus”.

Panorama kina skandynawskiego

Obecność podczas 41. Ińskiego Lata Filmowego będzie okazją do zapoznania się z najnowszym kinem skandynawskim. Wśród propozycji, które znalazły się w programie możemy wymienić m.in. estońską produkcję „Kertu – Miłośc jest ślepa”, reż. Ilmar Raag, szwedzki obraz „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął”, reż. Felix Herngren czy norwesko-szwecko-duński film „Obywatel roku”, reż. Hans Petter Moland. 

Festiwale T-Mobile Nowe Horyzonty i Włóczykij 

Ińskie Lato Filmowe pokaże wybrane filmy pokazywane na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Drugą zaprzyjaźnioną z Ińskim Latem Filmowym imprezą jest festiwal Włóczykij. Wydarzenie od 8 lat odbywające się w Gryfinie na Pomorzu Zachodnim jest jedną z największych podróżniczych imprez w Polsce. W ramach współpracy obu festiwali odbędą się cztery spotkania, degustacje i warsztaty. Więcej informacji o spotkaniach tutaj

Goście Ińskiego Lata Filmowego

Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli m.in. twócy filmów „Hardkor Disko”, „Antyterapia”, „Naturalni”, „Sonda o mężczyznach”, „Trashhh!”, „Kamienie na szaniec” oraz reżyserzy Bartosz Warwas i Eliza Kubarska.  

Pozostałe wydarzenia

Program festiwalu jest cały czas uzupełniany. Jak co roku widzowie zobaczą przegląd światowych dokumentów oraz podsumowanie najciekawszych filmów pokazywanych w polskich kinach w sezonie 2013/2014. Dla osób zainteresowanych kręceniem filmów warsztaty poprowadzi Tymon Wyciszkiewicz. Organizatorzy nie zapomnieli o młodszych widzach i przygotowali dla nich poranne seanse. W sprzedaży dostępne są karnety festiwalowe. Ich koszt wynosi 175 zł. Karnety można zamawiać za pośrednictwem strony internetowej wydarzenia

 

Więcej informacji: www.ilf.org.pl.

25.07.2014