45. MFF w Rotterdamie

 „11 minut” Jerzego Skolimowskiego, „Intruz” Magnusa von Horna, „Modelka” Madsa Matthiesena oraz „Analiza wzruszeń i rozdrażnień” Wojciecha Bąkowskiego zostaną pokazane na 45. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie, który odbędzie się w dniach 27 stycznia – 7 lutego 2016.

„11 minut” oraz „Modelka” w sekcji Voices

Fot. Robert Jaworski/Skopia Film

W głównym programie sekcji Voices, w której pokazywane są filmy uznanych i wyróżniających się twórców filmowych, zostanie zaprezentowany obraz Jerzego Skolimowskiego „11 minut”, którego światowa premiera odbyła się podczas 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie otrzymał Wyróżnienie Specjalne Jury Młodzieżowego. Film został też doceniony na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni: Nagroda Specjalna Jury, Najlepsza Muzyka (Paweł Mykietyn), Najlepszy Montaż (Agnieszka Glińska) oraz na 9. Festiwalu Filmowym w Lizbonie i Estoril, gdzie otrzymał Nagrodę Główną.

W programie IFFR Live, który jest częścią sekcji Voices pokazywanych jest 5 filmów z całego świata. Jednym z nich jest polsko-duńska koprodukcja „Modelka” w reżyserii Madsa Matthiesena. Film opowiada historię rozpoczynającej swą karierę modelki Emmy, która z trudem dobija się do drzwi świata modelingu, nawiązując obsesyjną relację ze znanym fotografem mody męskiej. Koprodukcja była dofinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polskimi koproducentami filmu są Ole Wendorff-Østergaard ze Sputnik Film oraz Zentropa International Poland. Projekcje filmów prezentowanych w ramach tego programu będą pokazywane jednocześnie w ponad 40 kinach na całym świecie, m.in. w Warszawie, Madrycie i Montrealu.

„Intruz” i „Analiza wzruszeń i rozdrażnień” w sekcji Bright Future

Fot. Lava Films

Fabularny debiut Magnusa von Horna „Intruz” zostanie pokazany w ramach sekcji Bright Future promującej nowe talenty i debiutantów. Światowa premiera filmu odbyła się podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Film został nagrodzony za najlepszy scenariusz i najlepszą reżyserię na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni, a ostatnio otrzymał trzy statuetki Szwedzkich Nagród Filmowych w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser i Najlepszy Aktor Drugoplanowy.

W tej samej sekcji poświęconej filmom krótkometrażowych publiczność będzie mogła zobaczyć „Analizę wzruszeń i rozdrażnień” Wojciecha Bąkowskiego. Światowa premiera animacji Wojciecha Bąkowskiego miała miejsce podczas 40. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

Polskie filmy w Rotterdamie

W 2014 r. światową premierę na festiwalu w Rotterdamie miał debiut fabularny Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba „Małe stłuczki”, a w 2015 r. premierowo został tu pokazany debiut „Wołanie” Marcina Dudziaka. Główną nagrodę Canon Tiger Award zdobyły w Rotterdamie w 2014 r. Katarzyna Klimkiewicz i Dominga Sotomayor za „Wyspę”. W poprzednich latach festiwalowa publiczność mogła zobaczyć w Rotterdamie m.in.: „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha, „Zero” Pawła Borowskiego, „Świnki” Roberta Glińskiego, „Młyn i krzyż” i „Essential killing” Jerzego Skolimowskiego oraz krótkometrażową „Maskę” Braci Quay.

Więcej informacji na stronie festiwalu: iffr.com/en

22.01.2016