5. edycja Animatora

W dniach 13-19 lipca w Poznaniu odbędzie się 5. edycją Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. W programie imprezy znalazły się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Animacje ze wsparciem PISF w konkursie

Polskie animacje zakwalifikowały się do dwóch sekcji konkursowych 5. edycji Animatora. Po raz pierwszy odbędzie się konkurs pełnometrażowych filmów animowanych. Wśród 5 obrazów z całego świata znalazły się dwie polskie animacje: „Droga na drugą stronę” Ancy Damian oraz „Jeż Jerzy” Wojciecha Wawszczyka, Jakuba Tarkowskiego i Tomasza Leśniaka. Oba filmy były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

W konkursie filmów krótkometrażowych zostanie pokazanych ponad 40 obrazów. Siedem z nich to polskie produkcje: „Carnalis” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, „Darz Bór” Jakuba Kucia, „Miraż” Izumi Yoshidy, „Papierowe pudełko” Zbigniewa Czapli, „Pirate’s Life” Katarzyny Kijek i Przemysława Adamskiego (nagroda dla najlepszego wideoklipu w Annecy) , Pułapki Renaty Gąsiorowskiej i współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Drwal” Pawła Dębskiego.

Grand Prix – Złoty Pegaz

Filmy, które zakwalifikowały się do konkursu krótkich metraży powalczą o następujące nagrody: Grand Prix – Złoty Pegaz i 45 000 zł, II Nagroda – Srebrny Pegaz i 25 000 zł, III Nagroda – Brązowy Pegaz i 15 000 zł. Zostaną przyznane również nagrody specjalne: za film muzyczny, za film pełnometrażowy i nagroda SFP za polski film krótkometrażowy. W składzie międzynarodowego jury, które oceni filmy krótkometrażowe znaleźli się: Izabela Plucińska, Normand Roger i Otto Adler. Filmy pełnometrażowe ocenią: Maciej Szczerbowski, Marcy Page i Andriej Chrzanowski.

Pozostałe sekcje i wydarzenia

W tym roku publiczność festiwalu w sekcjach pozakonkursowych będzie mogła zobaczyć m.in. „Przemianę” – najnowszy film Braci Quay; pełnometrażowe animacje  „Gnijąca panna młoda” Tima Burtona, „Kot Rabina” Antoine’a Delesvaux i Joanna Sfara, „Persepolis” Vincenta Paronnaud i Margane Satrapi; retrospektywy filmów Jerzego Kuci, Izabeli Plucińskiej, Bruce’a Bickfora i Normana McLarena. W programie Animatora znalazły się również filmy dla najmłodzysch widzów, spotkania z twórcami i warsztaty.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: animator-festival.pl.

 

Na podstawie materiałów organizatora

 

Paulina Bez

25.06.2012